Oyun kurma sürecinde yaratıcı drama ve doğaçlamadan yararlanarak oyun çıkarma
Game extraction by using creative drama and improvisation in the game building process
  1. Tez No: 655950
  2. Yazar: HÜLYA ÖZATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Doğaçlama ve yaratıcı drama bireyin kendini ifade etmesinde, farkındalığının artmasında büyük rol oynamaktadır. Tiyatro tarihi ise bir anlamda doğaçlamayla başlamaktadır. İlkel insandan günümüze gelen doğaçlama çalışmaları tiyatronun vazgeçilmez unsurudur. Zaman içerisinde kendini geliştiren doğaçlama türlere ayrılmıştır. Oyun çıkarma aşamasında bu doğaçlama türlerinden faydalanılmaktır. Yaratıcı drama ise bireyin kendini geliştirmesi yaratıcılığını kullanarak belli konularda hakimiyet kazanmasını sağlamaktadır. Yaratıcı dramanın bireyin topluluk önünde rahat etmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Tiyatro da ise yaratıcı dramadan oyun çıkarma aşamasında faydalanılabilmektedir. Tiyatro da kullanmanın amacı oyuncuyu ve yönetmeni rahatlatarak sahneye hazırlanmasını sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı tiyatro tarihinin başlangıcından itibaren günümüze kadar geldiği süreci araştırarak doğaçlama ve yaratıcı drama çalışmalarının oyun çıkarma sürecine nasıl katkı sağladığını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Improvisation and creative drama play a big role in self-expression and awareness. Theater history, in a sense, begins with improvisation. Improvisation works from primitive man to today are indispensable elements of theater. It is divided into improvised species that develop over time. These improvisation types are used during the game extraction stage. Creative drama, on the other hand, enables the individual to gain control over certain issues by using his creativity. Creative drama is known to help the individual relax in front of the community. In the theater, creative drama can be used at the stage of extraction. The purpose of using in the theater is to relax the actor and the director, and prepare them for the stage. The objective of this study is to investigate how the improvisation and creative drama studies contributed to the process of making plays by researching the process that has been reached since the beginning of the history of theater.