Karides kabuklarından elde edilen kitosan biyopolimerinin pestisit adsorpsiyon özelliklerinin belirlenmesi
Determination of pesticide adsorbtion properties chitosan biopoymer extracted shrimp shell
  1. Tez No: 655958
  2. Yazar: ŞÜKRAN ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜL KÜÇÜKGÜLMEZ YANDIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada karides kabuklarından elde edilen kitosan kullanılarak Difenoconazole pestisitinin adsorbsiyonu araştırılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında ülkemizde su ürünleri işleme fabrikalarında etleri ayrıldıktan sonra atık olarak ayrılan ve değerlendirilmeyen derin su pembe karidesi (Parapenaeus longirostris) kabuklarından kitin elde edilmiş daha sonra kitinin deasetilasyonu ile kitosan elde edilmiştir. Elde edilen kitosanın deasetilasyon derecesi, molekül ağırlığı, viskozitesi, nem ve ham kül değerleri tespit edilmiştir. %90,21'lik oranla yüksek deasetilasyon derecesine sahip kitosan adsorbent olarak kullanılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında, pH, sıcaklık, pestisit konsantrasyonunun adsorpsiyon üzerine etkileri araştırılmıştır. Pestisit adsorpsiyonu için optimum pH 5 olarak tespit edilmiştir. Sıcaklığın artması ile birlikte adsorpsiyonun da arttığı gözlenmiştir. 60 dakikalık adsorbsiyon süresince, 5 µg/L, 15 µg/L ve 25 µg/L difenoconozale konsantrasyonlarında ilk 5 dakikalık sürelerde hızlı bir artış gözlenmiş olup 10 dakika sonrasında adsorbsiyon hızı sabitlenmiştir. Langmuir izoterm parametreleri aL = 0,635, kL= 15,10 olarak bulunmuş Qmax değeri 23,77 mg/g olarak hesaplanmıştır. Çalışmanın sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde, difenoconazole pestisitinin adsorbsiyonunda kitosan biyopolimerinin uygun bir adsorbent materyali olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, adsorption of difenoconazole pesticide was investigated using chitosan obtained from shrimp shells. In the first stage of the study, chitin was obtained from the shells of deep-water pink shrimp (Parapenaeus longirostris), which were separated as waste after their meats were processed, and then chitosan was synthesized by deacetylation of chitin. The deacetylation degree, molecular weight, viscosity, moisture and crude ash values of the chitosan were determined. Chitosan, which has a high deacetylation degree of 90.21%, was used as an adsorbent. In the second stage of the study, the effects of pH, temperature, and pesticide concentration on adsorption were investigated. The optimum pH for pesticide adsorption was determined as pH 5. It has been observed that the adsorption increases with the increasing temperature. During the 60 minutes of adsorption, a rapid increase was observed in the concentrations of 5 µg/L, 15 µg/L and 25 µg/L difenoconozale in the first 5 minutes, and the adsorption rate was fixed after 10 minutes. Langmuir izotherm parameters were found as aL = 0,635, kL= 15,10 and Qmax value was calculated as 23,77 mg/g. When the results of the study were evaluated in general, it was concluded that chitosan biopolymer was a suitable adsorbent material in the adsorption of difenoconazole pesticide.