Biyoenerji teknolojilerinin ürün bazında karşılaştırılması ve değerlendirilmesi
Biyoenergy technologies in terms of product comparison and evaluation
- Tez No: 655962
- Danışmanlar: DR. HAKKI GÜLŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Biyokütle enerjisi biyokütlenin farklı biyolojik, kimyasal ve fiziki yöntemlerden geçirilmesiyle elde edilmekte olan bir enerji çeşididir. Enerjiye olan ihtiyacın her geçen gün artması; dünyadaki nüfusun artış göstermesi ve teknolojinin gelişmesiyle doğru orantılıdır. Enerji yaşamın sürdürülebilirliği için vazgeçilmezler arasındadır ve bu sebeple birçok soruyu da yanında getirmiştir. Bunlar enerjide verim-lilik nasıl sağlanabilir, alternatif enerji seçenekleri nelerdir, yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve bunların yol açabileceği çevresel sorunlar nelerdir gibi sıralanabilir. Yukarıda belirtilen bütün konu-larla ilgili olan ve günümüz enerji tüketiminde her geçen gün kendine önemli yer edinen biyokütle enerjisi; çevre duyarlılığı, sürdürülebilir kalkınma ve enerji verimliliği alanında değerlendirilmekte uygun potansiyeliyle öne çıkmaktadır. Biyokütle enerjisi yenilebilir enerji olması, doğada kolaylıkla bulunabilmesi, çevreye olan zararlı etkilerinin az olması, sürdürülebilir enerji olması ve atık olarak değerlendirebileceğimiz maddelerin kullanılarak çevresel zararların azaltılması gibi nedenlerden do-layı çağımızın en popüler enerjilerindendir. Biyoenerji teknolojileri ile yakın dönemde çeşitli akade-mik çalışmalar ve uygulamalar yapılmaktadır ve kullanım alanları her geçen gün artmaktadır. Popü-leritesinin artmasıyla uygun fizibilite çalışmalarının yapılması da gerekmektedir. Çeşitli yöntemleri içinde barındırmasıyla beraber kullanılan yöntemlerde fayda hesabı da yapılmalıdır. Biyoetonol, biyodizel, biyogaz gibi yöntemlerde hangi ürünü kullanmamızın bize daha fazla fayda sağladığını bilinmelidir ve uygulamalarda bu baz alınmalıdır. Bu çalışmada biyokütle enerjisinin Türkiye'deki ve dünyadaki durumu, potansiyeli ve geleceği üzerine verilebilecek öneriler ortaya konulmuştur ve bi-yoenerji teknikleri ürün bazında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Biyomass energy is a kind of energy which is obtained by different biyological, chemical and physical methods of biyomass. The need for energy increases day by day; It is directly proportional to the increase in the world population and the development of technology. Energy is among the indispen-sables for the sustainability of life and has brought with it many questions. These can be enumerated as how energy efficiency can be achieved, what are alternative energy options, the use of renewable energy sources, and what environmental problems they may cause. Biyomass energy, which is con-cerned with all the above issues and which has become increasingly important in today's energy use; It stands out with its potential to be evaluated within the scope of sustainable development, environ-mental sensitivity and energy efficiency. Biyomass energy is one of the most popular energies of our age due to the fact that it is a renewable energy, it can be easily found in nature, it has low harmful effects on environment, it has sustainable energy and it can reduce the environmental damages by using the materials that we can evaluate as waste. With the biyoenergy technologies, various acade-mic studies and applications are made in the near term and usage areas are increasing day by day. Appropriate feasibility studies should also be made with the increase in popularity. Compensation methods should be used in the methods used together with various methods. In biyoethanol, biyodie-sel, biyogas, we should know which product is more beneficial to us and use it as a basis in our stu-dies. In this study of biyomass energy situation in Turkey and in the world, it has put forward recom-mendations can be given on the potential and future of biyoenergy techniques and products were evaluated on the basis of.