Bazı alıfatık karboksılık asıtlerden organosıklotrıfosfazenlerın sentezı ve karakterızasyonu
The synthesis and characterization of the organocyclotriphosphazenes from some aliphatic carboxylic acids
- Tez No: 655963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, organosiklotrifosfazen elde etmek için Hekza-kloro-siklo-tri-fosfazen ile bazı alifatik karboksilik asitlerin tepkimeleri trietilamin varlığında oda şartlarında THF çözücüsünde argon veya azot gazı kullanmadan gerçekleştirildi. Asetik asit, butirik asit, 4-klor-sinamik asit ve 4-klor-fenilasetik asit alifatik karboksilik asit olarak kullanıldı. Tepkimelerin tamamında yer değiştirme tepkimesinin gerçekleştiği ve disubstitüe organosiklotrifosfazenin oluştuğu belirlendi. Ayrıca, tepkimede oluşan trietilamonyum klorür tuzunun miktarı da belirlendi. Bu tuzun miktarının hekzaklorosiklotrifosfazendeki iki klorün yer değiştirdiğine karşılık geldiği tespit edildi. Tepkimelerde karboksilik asitlerin anhidritleri az miktarda oluşur iken karboksilik asitlerin nitrillerinin oluşmadığı FT-IR spektrumlarından anlaşıldı. Bileşiklerin saflıkları ince tabaka ve kolon kromatografisi teknikleri kullanıldı. Bileşiklerin yapılarının aydınlatılmasında FT-IR ve NMR(1H, 13C, 31P) analiz teknikleri ile belirlendi
Özet (Çeviri)
In this study, the reactions of hexachclorocycloriphosphazene with aliphatic carboxylic acids were performed for organocyclotriphosphazene in room conditions in THF solvent in presence of K2CO3. Acetic acid, butyric acid, 4-chloro-cinnamic acid and 4-chloro-phenyl acetic acid were utilized as aliphatic carboxylic acids. All of the reactions were determined to have a displacement reaction. It was determined that the disubstituted organocyclotriphosphazene derivatives were formed in these reactions. Although carboxylic acid anhydrides occur in small amounts in reactions, the carboxylic acid nitriles could not be detected. Thin layer and column chromatography methods were used for purification of compounds. The structures of the compounds were determined by IR and NMR spectroscopy