Trend analysis of monthly meteorological data of North Iraq region
Kuzey Irak bölgesinde aylık meteorolojik verilerin trend analizi
  1. Tez No: 655993
  2. Yazar: RAMYAR SABAH ISMAEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
İklim değişikliğine bağlı olarak artan sıcaklıklar dünya çapında toplumlar ve hükümetler arasında önemli bir sorun olarak görülmektedir. Hidrometeorolojik değişkenlerin trend analizi, su kaynaklarının daha iyi planlanması ve yönetimi için güvenilir sonuçlar sağlar. Yağış, su kaynaklarını doğrudan etkileyen, akarsu akışını, toprak nemini ve yeraltı suyu rezervlerini etkileyen hidrolojik döngünün temel bileşeni olarak kabul edilir. Sıcaklık da iklim değişikliğinin önemli göstergelerinden biridir. Bir bölge için yağış ve sıcaklığın analizi, su kaynaklarının etkin ve verimli bir şekilde planlamasını ve yönetimini sağlayabilir. Bu tez çalışmasında, Irak'ın Kuzey bölgesinde bulunan 10 istasyon için seri korelasyon etkisi dikkate alınarak, parametrik olmayan Mann-Kendall ve Spearman's Rho yöntemleri ile 1979-2013 yılları arasındaki ölçülmüş yağış ve sıcaklık (Maksimum, minimum ve ortalama) için, aylık ve yıllık verileri kulanarak trend analizi yapılmıştır. Ayrıca lineer eğimler Sen'in trend eğim yöntemiyle hesaplanmıştır. Çalışma sonucunda, Mann-Kendall ve Spearman'ın rho testlerinin genel olarak birbileri ile uyumlu olduğu, Mart ayında, yağış ve maksimum sıcaklık verilerinde tüm istasyonarda, ortalama sıcaklıkta da istasyonların %90'ında azalan yönde anlamlı trend belirlenmiştir. Bunun yanında, sadece yağışın oldukça az olduğu temmuz ve ağustos aylarında artan yönde anlamlı trend belirlenirken, geri kalan tüm istasyonlarda belirlenen trendler azalan yönde olmuştur. Sıcaklık değerlerinde ise Mak ve ortalama sıcaklıklarda belirlenen anlamlı trendlerin tamamı artan yönde olurken, minimum sıcaklıklarda ise özellikle eylül ayında azalan yönde bir trend bulunmuştur. Buna tez çalışmasına göre, özellikle Iraq'ın kuzey bölgesinin iklim değişikliğinden yağışların azalması ve sıcaklıkların artması şeklinde etkilendiği sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Rising temperatures due to climate change are a major problem among societies and governments around the world. Trend analysis of hydrometeorological variables provides reliable results for better planning and management of water resources. Precipitation is the fundamental component of the hydrological cycle, which directly affects water resources, influencing stream flow, soil moisture and groundwater reserves. Temperature is also one of the important indicators of climate change. Analysis of precipitation and temperature for a region can provide efficient and effective planning and management of water resources. In this thesis, taking into account the serial correlation effect for 10 stations located in the Northern region of Iraq, the monthly and annual values for the measured precipitation and temperature (maximum, minimum and average) between 1979-2013 with the non-parametric Mann-Kendall and Spearman's Rho methods. Trend analysis was made using data. In addition, linear slopes were calculated with Sen's trend slope method. As a result of the study, it was determined that the Spearman's Rho and Mann-Kendall tests were generally compatible with each other, additionally, in March, a significant downward trend was found in rainfall and maximum temperature data at all stations and in 90% of the stations in average temperature. In addition, while a significant increasing trend was determined only in July and August, when the precipitation was quite low, the trends determined in all remaining stations were on the downward direction. In temperature values, all of the significant trends determined in max and mean temperatures were in an increasing direction, while a decreasing trend was found in minimum temperatures, especially in September. According to this thesis study, it is concluded that especially the North Iraq is affected by the climate change by decreasing precipitation and increasing temperatures.