Grup tabanlı kimlik doğrulama yöntemlerinin nesnelerin interneti standartlarında uygulanması
Implementing group-based authentication methods on the internet of things (IoT) standards
  1. Tez No: 655999
  2. Yazar: İBRAHİM UĞUR ABA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Nesnelerin interneti kavramının gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte düşük enerji, kaynak ve maliyet gerektiren uç cihazlar çevremizdeki birçok çözümün temel yapı taşı haline gelmişlerdir. Yüksek gizlilik, güvenlik ve hassasiyet gerektiren verilerin iletildiği veya işlendiği bu uç cihazların güvenliği kritik önem arz etmektedir. Nesnelerin interneti öncesi kullanılan mevcut protokollerin, nesnelerin interneti için uyarlanması kısmi bir çözüm oluştursa da uç cihazlar arasındaki iletişim gereksinimlerini çözmekte yeterli olmamıştır. Yapılan çeşitli çalışmalarda belirtilen problemler için çözüm olabilecek grup tabanlı kimlik doğrulama ve yetkilendirme yöntemleri önerilmiştir. Çok sayıda protokolün kullanıma sunulması ile farklı nesnelerin interneti platformlarının birlikte çalışabilirliği olumsuz şekilde etkilenmiştir. Nesnelerin interneti ekosisteminde bulunan platformların küresel ölçekte birbirleriyle iletişim kurabilmelerini ve birlikte çalışabilmelerini sağlamak amacıyla OneM2M küresel organizasyonu oluşturulmuştur. Bu tez çalışması kapsamında nesnelerin interneti çözümlerinde kullanılan düşük enerji, kaynak ve maliyete sahip uç cihazların grup tabanlı kimlik doğrulama ve yetkilendirmesi için kullanılan en uygun yöntemin belirlenmesi ve uygulanması hedeflenmektedir. Bu hedefe ulaşmak için OneM2M küresel organizasyonu tarafından altın sertifika verilen IoT KETI Mobius platformu temel alınmış, geliştirilen yapı ile uç birimler üzerindeki hesaplama yükünün ve sinyal trafiğinin önemli ölçüde azaltılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The improvement and widespread internet of things concept, the end devices which require low energy, resources, and cost has become the most important part of many solutions all around us. The security of end devices that transmit or process data that requires high confidentiality, security, and precision is very critical. Although the adaptation of the existing protocols created before the internet of things for the internet of things provides a partial solution, it is not sufficient to solve the communication requirements between the end devices. In various studies, group-based authentication and authorization methods have been proposed to solve existing authentication and authorization problems. With the introduction of many protocols, the interoperability of different IoT platforms was negatively affected. The OneM2M global initiative has been created to enable platforms in the IoT ecosystem to communicate and interworking on a global scale. Within the scope of this thesis to determine the most appropriate method for group-based authentication and authorization of end devices with low energy, resource, and cost which is used for the internet of things solutions. To achieve this goal, the IoT KETI Mobius platform, which was awarded the gold certificate by OneM2M global initiative, is used with the developed structure, the computational load and signal traffic on the end devices were significantly reduced.