Orta Karadeniz'den örneklenen bazı yengeç türlerinin 18s rDNA ve mitokondriyal sitokrom oksidaz I (COI) genlerine dayalı moleküler analizi
Molecular analysis of some crab species sampled from the Middle Black Sea based on 18s rDNA and mitochondrial cytochrome oxidase I (COI) genes
  1. Tez No: 656030
  2. Yazar: ALİ ALPER ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Genetik, Fisheries Technology, Genetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında, Orta Karadeniz'de dağılım gösteren Liocarcinus navigator, Liocarcinus depurator ve Eriphia verrucosa türlerinin genetik yapısı belirlenmiş, gen bankasındaki bu familyanın üyeleri arasındaki genetik ilişkinin derecesi mtDNA ve rDNA sekans analiz yöntemiyle analiz edilerek soyağacı çıkartılmıştır. Çalışılan gen bölgeleri PZR yöntem ile çoğaltılarak gen dizilimleri belirlenmiştir. Örneklemesi yapılan yengeç türleri bölgede ticari olarak kullanılan farklı av araçları elde edilmiştir.18S rDNA gen bölgesi 718 bç'nden 649 bç'nin (%90.4) pozisyonunun korunmuş ve 10 bç'nin (%14.5) polimorfik bilgi verici olan 69 bç'nin (%9.6) nükleotid pozisyonunda değişken olduğu belirlenmiştir. Çalışılan türler için 18S rDNA nükleotit çeşitlilik değeri (Pi) 0.02472 ve haplotip çeşitlilik değeri (Hd) 1 olarak hesaplanmıştır. mtDNA COI gen bölgesi 456 bç'nden 44 bç'nin (%9.6) pozisyonunun korunmuş ve 312 bç'nin (%75.7) parsominok bilgi verici olan 412 bç'nin (%90.4) nükleotid pozisyonunda değişken olduğu belirlenmiştir. Çalışılan türler için nükleotid çeşitlilik değeri (Pi) 0.3546 ve haplotip çeşitlilik değeri (Hd) 1 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the genetic structure of the Liocarcinus navigator, Liocarcinus depurator and Eriphia verrucosa species distributed in the Middle Black Sea was determined, the genetic relationship between the members of this family in the gene bank was analyzed by mtDNA and rDNA sequence analysis method and the genealogical tree was extracted. The studied gene regions was determined by PCR amplification. The sampled crab species were obtained by different commercially fishing gear used in the region. For the 18S rDNA partial gene region, a total of 718 characters for each of the individuals sequenced were aligned, 649 (90.4%) characters were constant, 69 (9.6%) characters were variable and 10 (14.5%) variable characters were parsimony-informative under the MP optimality criterion. For the studied species, 18S rDNA nucleotide diversity (Pi) and haplotype diversity (Hd) values were calculated as 0.02472 and 1, respectively. For the mtDNA COI gene region, a total of 456 characters for the individuals sequenced were aligned, 44 (9.6%) characters were constant, 412 (90.4%) characters were variable and 312 bp (75.7%) variable characters were parsimony-informative under the MP optimality criterion. Also, mtDNA COI nucleotide diversity (Pi) and haplotype diversity (Hd) values were calculated as 0.3546 and 1, respectively.