Kırşehir doğal florasında yayılış gösteren çoban kavurgası (Sedum album L.) türünün çelikle çoğaltılması üzerine araştırmalar
Determination of propagation with cutting of native white stonecrop (Sedum album L.) in flora of Kırşehir province
- Tez No: 656096
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHADIR ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma, Kırşehir florasında doğal olarak yayılış gösteren Sedum album L. türünün çelikle çoğaltması üzerine farklı ortamların, farklı çelik tiplerinin, farklı IBA dozlarının ve farklı bekleme sürelerinin etkilerini ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Çelikler hazırlandıktan sonra ilk grup hemen dikilmiş ikinci grup ise üç gün kurumaya bırakıldıktan sonra dikilmiştir. Denemede köklendirme ortamı olarak torf + perlit (3:1) ve kum ortamları kullanılmıştır. Çelikler tepe, yaprak, yapraklı gövde ve gövde çelikleri şeklinde hazırlanmış ve dikim öncesinde IBA'nın 0, 50 ve 100 ppm dozları ile muamele edilmiştir. Araştırma sonucunda torf + perlit (3:1) ortamının kum ortamına göre daha iyi performans gösterdiği, incelenen bütün parametrelerde daha yüksek değerler verdiği tespit edilmiştir. Torf + perlit ortamında bütün çelik tiplerinde köklenme meydana gelmişken, Kum ortamında sadece tepe çeliklerinde köklenme meydana gelmiştir. Tepe çeliklerinde torf + perlit ortamında %100 köklenme meydana gelirken, kum ortamında % 98.12 olarak gerçekleşmiştir. İncelenen parametreler üzerine dikim zamanının ve IBA dozlarının etkisi ise istatistiki anlamda önemsiz (P>0.05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was carried out to reveal the effects of different media, different cutting types, different IBA doses and different waiting times on the vegetative reproduction of Sedum album L. species, which naturally spreads in the flora of Kırşehir. After the cuttings were prepared, the first group was planted immediately, and the second group was planted after drying for three days. Peat + perlite (3:1) and sand environments were used as rooting medium in the experiment. Cuttings were prepared as tip, leaf, leafy stem and stem cuttings and treated with 0, 50 and 100 ppm doses of IBA before planting. As a result of the research, it was determined that peat + perlite (3:1) environment showed better performance than sand environment and gave higher values in all parameters examined. While rooting occurred in all cutting types in the peat + perlite environment, rooting was occurred only in the tip cuttings in the sand environment. 100% rooting was occurred in torf + perlite environment in tip cuttings, it was 98.12% in sand environment. The effect of planting time and IBA doses on the parameters examined was found to be statistically insignificant (P> 0.05).