Riskli gebeliklerde sosyal desteğin maternal stres ve anksiyete üzerine etkisi
The effect of social support on maternal stress and anxiety in risk pregnancy
  1. Tez No: 656097
  2. Yazar: BİRSEN TOPUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY EGELİOĞLU CETİŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş- Amaç: Bu çalışmanın amacı riskli gebeliklerde sosyal desteğin maternal stres ve anksiyete üzerine etkisini belirlemektir. Yöntem: Tanımlayıcı tipteki bu araştırma, Ekim 2019-Ocak 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi Perinatoloji Polikliniği'ne başvurmuş ve dahil edilme kriterlerine uyan 432 gebe ile yürütülmüştür. Veriler, Birey Tanıtım Formu, Sağlık Bakanlığı Risk Değerlendirme Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği ve Perinatal Anksiyete Tarama Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmada gebelerin Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği toplam puan ortalaması ile Algılanan Stres (r= -0,217; p=0,000) ve Perinatal Anksiyete Tarama Ölçeği (r= -0,143; p= 0.003) toplam puan ortalamaları arasında negatif yönde zayıf ilişki olduğu ve gebelerin Algılanan Stres Ölçeği toplam puan ortalaması ile Perinatal Anksiyete Tarama Ölçeği (r= 0,570; p=0,000) toplam puan ortalamaları arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Çalışmada riskli gebelerin algıladığı sosyal destek düzeyinin artması ile algıladığı stres ve perinatal anksiyete düzeyinin düştüğü belirlenmiştir. Sağlık profesyonellerinin, riskli gebeliği olan gebenin ihtiyaç duyduğu sosyal desteğe sahip olup olmadığını sorgulaması ve gebenin sosyal destek sistemlerini harekete geçirmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Introduction-aim: The aim of this study is to determine the effect of social support on maternal stress and anxiety in risky pregnancies. Method: This descriptive study was conducted with 432 pregnant women who met the inclusion criteria applied to the Perinatology Clinic of Health Sciences University İzmir Tepecik Training and Research Hospital between October 2019 and January 2020. The data were collected using the Individual Identification Form, the Ministry of Health Risk Assessment Form, the Multidimensional Scale of Perceived Social Support, the Perceived Stress Scale and the Perinatal Anxiety Screening Scale. Descriptive statistics, Mann Whitney U test and correlation analysis were used to evaluate the data. Results: There is a weak negative correlation between the total mean score of the Multidimensional Perceived Social Support Scale of pregnant women and the Perinatal Anxiety Screening Scale (r = -0.217; p = 0.000) and the Perinatal Anxiety Screening Scale (r = -0.143; p = 0.003). It was determined that there was a moderate positive correlation between the total average score of the Stress Scale of pregnant women and total average score of the Perinatal Anxiety Screening Scale (r = 0.570; p = 0.000). Conclusion: In the study, it was determined that perinatal stress and perinatal anxiety levels decreased as the level of social support perceived by risky pregnants increased. It is important for health professionals to question whether pregnant women with risky pregnancy have the social support they need and to activate the social support systems of the pregnant woman.