Azerbaycan ve Türkiye Merkez Bankaları arasında denetleme yöntemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of between Azerbaijan and Turkey Central Bank auditng ethods
  1. Tez No: 656148
  2. Yazar: RAHİB RZAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP ÖZDEĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Türkiye ve Azerbaycan, bankacılık sektörünün finans sektöründe önemli bir büyüklüğe sahip olduğu gelişmekte olan ülkelerdir. Özellikle son yirmi yılda, bu ülkelerde bankacılık sisteminin önemi, küreselleşme ve finansal sektördeki iyileşmenin etkileri nedeniyle önemli ölçüde artmıştır. Bu iki ülke ilerleyen yıllarda büyümeyi hedeflediğinden, bu ülkelerdeki bankacılık sektörlerinin verimliliği artırılmaktadır. Tez çalışması denetim kavramının banka faaliyetinde önemli etkenlerden biri olduğu vurgulamaktadır. Denetimin temel amacı, görevi ve türleri geniş şekilde ele alınmıştır. Denetleyicilerin ilişkilerine de açıklamalarda yer verilmiştir. Bu yönde denetim prensiplerinin Basel açısından değerlendirilmesi de yapılmıştır. Basel Komitesinin Piyasa Disiplini, Sermaye Yeterliliği ve Banka faaliyet sürecine kontrolü, bankaların denetim sürecinin önem kazanması ve risk yönetiminin gerçekleşmesi için çok önem göstermektedir. Çalışmada esasen Azerbaycan ve Türkiye Merkez Bankalarının denetim süreçlerindeki önemli farklar, önemli piyasa denetim teknikleri ve en önemlisi dış denetim uygulamasındaki benzer ve karşı tarafların karşılaştırılması yürütülmektedir. Azerbaycan ve Türkiye Merkez Bankalarının denetim sürecini benzer bir modelle (Fransa Banka modeli) hayata geçirmesi ve para – kredi uygulamalarında yararlandıkları mali araçların aynı olması risk yönetimi ve genel piyasa disiplini yönünden etkili olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey and Azerbaijan are important in developing countries where the banking sector has a significant size in the financial sector. Especially in the last two decades, the importance of the banking system in these countries has increased significantly due to the effects of globalization and the improvement in the financial sector. As these two countries aim to grow in the coming years, the efficiency of the banking sectors in these countries should be increased. It is emphasized that the concept of thesis work audit is one of the important factors in bank activity. The main purpose, task and types of the audit are broadly addressed. The relations of the controllers are also included in the explanations. In this respect, the evaluation of the audit principles in terms of Basel was also made. The Market Discipline of the Basel Committee, Capital Adequacy and the control of the Bank's operational process are very important for the audit process of banks to gain importance and risk management to be realized. Significant differences in the audit process is essentially the Central Bank of Azerbaijan and Turkey in the study, significant technical and market surveillance is carried out on the opposite side comparison of similar and most important external audit practices. Azerbaijan and Turkey to the audit process of the Central Bank a similar model (France Bank model) implement and money - but not the risk management of financial tools they enjoy their lending practices and is effective in terms of overall market discipline.