Klima iç ünite eşanjörü üzerinde oluşan yoğuşma suyunun dış ünite eşanjörüne aktarılmasının performansa olan etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effect of the transmission of the condensate water formed on the internal heat exchanger to the outdoor unit exchanger on performance
  1. Tez No: 656196
  2. Yazar: ABDULKADİR ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM VARİYENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Klimalar, soğutma modunda çalıştırıldığında dış ünite serpantini içerisinde bulunan R410A soğutucu akışkanı mekanik soğutma çevrimine göre yoğuşarak sıvı hale dönüşür. Sistem içerisinde bulunan soğutucu akışkan, kompresör tarafından daha fazla sıkıştırılarak dış ortam sıcaklığından daha yüksek bir sıcaklığa getirilir. Bu da klimaların yaz aylarında özellikle sıcaklıkların yüksek olduğu Güneydoğu, Akdeniz ve Ege Bölgelerimizde daha fazla elektrik tüketimi yapmaktadır. Bu çalışmamızda özel olarak imal edilen 9000 btu inverter split klima deney setinin iç ünite eşanjörü üzerinde oluşan yoğuşma suyu, drenaj hortumu ile birlikte dış ünite eşanjörü üzerine bir tava yardımı ile aktarılmıştır. Dış ünite serpantini üzerine aktarılan yoğuşma suyu soğutucu akışkanın yoğuşmasını kolaylaştırmış, harcanan elektrik sarfiyatında ve iç ünite üfleme sıcaklığında belli bir miktar düşüş sağlamıştır. Üfleme sıcaklığına bağlı olarak soğutulan mahalin sıcaklığı da belli bir miktar düşüş gerçekleştirmiştir. Artış ve azalma oranları dış ortamın nem ve sıcaklığına bağlı olarak değişim göstermiştir. Adıyaman ilimizde gerçekleştirilen deneyler sonucunda elde edilen veriler; çizelgeler, tablolar ve grafikler halinde aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
When air conditioners are operated in cooling mode, R410A refrigerant in the outdoor unit coil condenses according to mechanical cooling cycle and becomes liquid. The refrigerant in the system is further compressed by the compressor and brought to a higher temperature than the outdoor temperature. This consumes more electricity in the Southeast, Mediterranean and Aegean Regions, where temperatures are particularly high during the summer months. In this study, the condensate water formed on the internal heat exchanger of the specially manufactured 9000 btu inverter split air conditioner experiment set was transferred to the outdoor unit heat exchanger with the help of a pan. The condensation water transferred on the outdoor unit facilitated the condensation of the refrigerant, resulting in a decrease in the electricity consumption and indoor unit blowing temperature. Depending on the blowing temperature, the temperature of the cooled space has also decreased slightly. Increase and decrease rates have changed depending on the humidity and temperature of the outdoor environment. The data obtained as a result of the experiments carried out in Adıyaman province; was presented in charts, tables and graphs.