Relationship between executive functions, feeling of knowing and confidence judgments in semantic memory: An erp study
Semantik bellekte bilme hissi, belleğe duyulan güvenin yönetici işlevler ile ilişkisi: Olay ilişkili potansiyel çalışması
  1. Tez No: 656219
  2. Yazar: BERNA GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN IRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yapılan çalışmanın amacı semantik bellekte bilme hissi paradigmasının, bilme hissinin nöral mekanizmaları göz önünde bulundurularak incelenmesidir. Amaç doğrultusunda norm çalışması ile oluşturulan 93 genel kültür sorusu klasik hatırlama, yargı ve tanıma paradigması ile semantik bellek görevinde kullanılmıştır. Bilme hissi yargısının semantik bellek görevindeki nöral mekanizmaları, bilme hissi ve tanıma yargıları değerlendirilerek incelenmiştir. Ek olarak, bilme hissi yargısına yönetici işlevlerin katkılarını ölçmek amacı ile set değiştirme becerisi ve bilişsel esneklik değerlendirilmiştir. Sonuçlar doğrultusunda bilme hissi yargısı ile set değiştirme becerisi ve tanıma görevi sırasındaki eminlik yargıları arasında anlamlı ilişki gözlenmiştir. Ek olarak, katılımcıların hatırlama ve tanıma görevleri sırasındaki performanslarına göre bilme hissi performansları anlamlı olarak değişmiştir. Olay ilişkili potansiyel sonuçlarına göre, bilme hissi yargıları olmasa da, tanıma sırasında verilen eminlik yargıları açısından sırasıyla Cz ve Pz kanalları Fz ve Oz kanallarına göre yüksek genlik değeri göstermiştir. Bilme hissi yargıları değerlendirildiğinde ise tek anlamlı bulgu, Fz kanalının Cz kanalına göre geç zirvelerde daha yüksek genlik değeri göstermesi olmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aims to investigate feeling of knowing (FOK) judgments in semantic memory by considering its neural correlates and also its relationship with executive functions. For purposes of the study, semantic memory task consisted of 93 general knowledge questions created with a norming study. In the study, classical recall, judgment and recognition paradigm was used. The neural correlates of FOK and confidence judgments for recognition (CJRs) were examined in semantic memory task by using ERPs for Fz, Cz, Pz and Oz for 0-100, 100-200, 200-300, 300-400 and 400-650 ms time windows, and levels and overall amplitude values of FOK and CJRs were analyzed. Additionally, shifting ability and cognitive flexibility were evaluated to understand underlying mechanisms of FOK and specific contributions of executive functions to metacognitive decisions. It was found that there were significant relationships in terms of FOK with set shifting ability and CJRs. Participants' FOK judgments were significantly differentiated according to recall and recognition performances. For ERP findings, not FOK judgments, but amplitude values of central electrodes during CJRs were significantly different. Cz and Pz electrodes had respectively higher amplitude values than Fz and Oz. For FOK judgments, only difference was found for late components in overall condition as higher amplitude values of Fz than Cz. Findings of the presents study indicated that FOK and CJRs were separated from each other and amplitude values supported the familiarity and accessibility accounts.