Marka diplomasisi perspektifinden marka kişiliği ve ülke kişiliği arasındaki ilişkinin incelenmesi: Küresel Türk markalarına yönelik bir çalışma
An examination of the relationship between brand personality and country personality from brand diplomacy perspective: A research for global Turkish brands
  1. Tez No: 656282
  2. Yazar: GÜLİN ÇIRPAN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU BELKIS GÜZELOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Diplomasi uluslararası ilişkilerin yürütülmesinde temel araçtır. Zamanla teknoloji ve ulaşım alanındaki gelişmeler, uluslararası ilişkilerde geleneksel diplomasinin yetersiz kalmasına sebep olmuş ve durumun sonucunda da kamu diplomasisi kavramı ortaya çıkmıştır. Kamu diplomasisi ülkelerin siyasi aktörlere ek olarak spor, sanat, bilim ve markaları aracılığıyla diğer ülkeler ile iletişim kurması olarak tanımlanmaktadır. Marka diplomasisi kamu diplomasisinin at dallarından biridir. Küresel markalar ulaştıkları noktalarda kendi marka değerleri ile birlikte ülkelerini de temsil etmektedirler. Marka ve menşei ülkesinin imajı arasında bir bağlantı bulunmaktadır. Markalar ve menşei ülkeleri ile ilgili düşünceler çift yönlü olarak birbirlerini etkilemektedir. Diğer ülke vatandaşları sempati beslediği bir ülkenin ürünlerini kullanmaya daha eğilimlidirler. Aynı şekilde marka ile ilgili olumlu görüşleri ülke ile ilgili görüşlerini de olumlu etkiler. Bu çalışmada marka kişiliği ve ülke kişiliği arasındaki ilişkiyi incelemek ve elde edilen bulguları marka diplomasisi açısından karşılaştırılmak amaçlanmaktadır. Marka kişiliği bu marka insan olsaydı nasıl bir insan olurdu? sorusuna ülke kişiliği bu ülke insan olsa nasıl bir insan olurdu? sorusuna verilen cevap olarak tanımlanmaktadır. Araştırma karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın birinci kısmında nicel araştırma yöntemi ile marka kişiliği ve ülke kişiliği arasındaki bağlantı karşılaştırılacaktır. Araştırmanın ikinci kısmında ise nicel araştırma sonucunda elde edilen marka kişiliği ve ülke kişiliğine dair bulgular ışığında nitel araştırma yöntemi ile Türkiye'nin marka diplomasisi ile ilgili bulgulara ulaşılacaktır. Bu araştırmanın amacı literatürde yeni bir kavram olan marka diplomasisi, ülke kişiliği, ülke imajı, marka kişiliği, yumuşak güç gibi kavramlar ile ilgili Türk literatürüne katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Diplomacy is the main instrument for the conduct of international relations. Over time, technology and transport activities have led to inadequate traditional diplomacy in international relations, and public diplomas have emerged. In addition to political actors for public diplomacy, it is defined as communicating with other countries for sports, arts, brands and science purposes. Brand diplomacy is one of the sub-formations of public diplomacy. Global brands have the capacity to represent their countries along with their own brands at the points they reach. There is a link between the brand and the image of the country of origin. Citizens of other countries tend to use products from a country where they sympathize. Likewise, positive opinions about the brand positively affect their views about the country. It is the comparison between brand diplomacy. Brand personality“If this brand was human, what kind of person?”the question of the country personality:“What kind of a personality has this country become?”looking for answers to questions. Research mixed research method. In the first part of the research, the link between the quantitative research method and the brand personality and country personality should be compared. In the second part of Araştıştır with the results obtained in quantitative research is the brand personality and personality on the country in the light of the findings of qualitative research methods, the findings will be related to Turkey's brand of diplomacy. To use Turkish literature about concepts such as Turkish brand diplomacy, country personality, country image, brand personality, soft power.