Üsküdar Üniversitesi öğrencilerinde ortoreksiya nervoza düzeylerinin sosyal görünüş kaygısı ile ilişkisi
The relationship between orthorexia nervosa levels and socialappearance anxiety in Uskudar University students
  1. Tez No: 656284
  2. Yazar: EYLÜL BEGÜM UĞURLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ÖNEN ÜNSALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı Üsküdar Üniversitesi öğrencilerinde ortoreksiya nervoza düzeylerinin sosyal görünüş kaygısı ile arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya 120 kişi (103 kadın, 17 erkek) gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, Orto-15 Ölçeği, Yeme Tutum Testi, Maudsley Obsesif Kompulsif Soru Listesi ve Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği verilmiştir. Elde edilen bilgilerin analizi için; SPSS (Statistical Package Program for Social Science) version 21.0 programı kullanılmıştır. Sosyodemografik Veri Formu'nda belirtilen değişkenlerin dağılımlarını saptamak amacıyla Frekans Analizi kullanılmıştır. Uygulanan ölçekler ile Sosyodemografik Veri Formunda yer alan değişkenler arasındaki farklılığı analiz etmek için Tek Yönlü Varyans Analizi ve Bağımsız Gruplarda t-Testi Analizinden yararlanılmıştır. Ölçeklerin kendi aralarındaki ilişkiyi saptamak amacıyla Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Ölçeklerin kendi aralarındaki ilişkiyi yordamak amacıyla ise Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre ikili ve kısmi korelasyonlar incelendiğinde, sosyal görünüş kaygısı, yeme tutumu (r=0,303, p0,05) ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisi yoktur. Buna göre yalnızca yeme tutumu ve obsesif kompulsif değişkenleri katılımcıların sosyal görünüş kaygısı ile anlamlı bir ilişki vermektedir. Yeme tutumu ve obsesif kompulsif değişkenleri, sosyal görünüş kaygısı toplam varyansının yaklaşık %10'unu açıklamaktadır. Ortoreksiya nervoza ile ilgili eğitim ve seminer çalışmaları yapılarak konu hakkında farkındalık kazandırılmalı ve daha kapsamlı araştırmalar yapılarak tanı ve tedavi kriterlerinin oluşmasına katkı sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to examine the relationship between orthorexia nervosa levels and social appearance anxiety in Uskudar University students. In order to collect data of the students, the Sociodemographic Information Form, ORTO-15 Scale, Eating Attitude Test (EAT-40), Maudsley Obsessive Compulsive Test Inventory (MOCI) and Social Apperance Anxiety Scale (SAAS) was used. This study included 103 female and 17 male 120 individuals. Individuals participated voluntarily. For the analysis of the collected information; SPSS 21.0 program was used. In order to determine the distribution of the variables included in the Sociodemographic Information Form, frequency analysis was used. One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Independent T-Test Analysis were used to determine the relationship between the scales applied and the variables involved in Sociodemographic Information Form. In order to measure the relationship between the scales themselves, Pearson Correlation Analysis and Multiple Regression Analysis was used. According to results, there was a positive and statistical difference between eating attitude, obsessive compulsive symptoms and social appearance anxiety in correlation analysis. However, there was no significant difference between eating attitude, obsessive compulsive symptoms and orthorexia nervosa. Also, eating attitude and obsessive compulsive symptoms predicted %10 of total variance of social appearance anxiety. People should inform and raise awareness about orthorexia nervosa with education and workshops. In addition, ON is needed more comprehensive studies in order to determine diagnosis and treatment methods.