Kadına yönelik şiddetin medyada yer alış biçimi: Emine Bulut cinayetine dair haberlerin söylem analizi
How women's violence is recognized in the media: Discourse analysis of news on Emine Bulut murder
  1. Tez No: 656285
  2. Yazar: İLKİN ALTINOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ESRA ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Her birey eşit doğsa da geçmişten günümüze kadın toplumsal yaşam içerisinde dezavantajlı bir konuma itilmiş; ayrımcılığa maruz kalmış, ikincil konumda erkeğe ve aileye bağımlı olarak varlığını sürdürmesi beklenmiştir. Kadınlar en temel hakları için dahi mücadele vermek zorunda kalmıştır. Erkek egemenliği doğrultusunda kurulmakta olan güç ilişkisi, şiddet ve örüntüleriyle kadının konumunu belirlemektedir. Günümüzde medya mecralarının çoğalması ve alternatif kanalların artması ile birlikte kadına yönelik şiddet görünürlük kazanmış, toplumda bu konudaki farkındalık artmıştır. Bu çalışmada, kadına şiddet konusu“Emine Bulut”cinayetine dair sosyal medya ve 25 ulusal gazete gazetedeki söylemin analizi üzerinden ele alınmıştır. Türkiye'de 18 Ağustos 2019 tarihinde eski eşi Fedai Varan tarafından boğazı kesilerek öldürülen Emine Bulut'un haberi medyada geniş yer bulmuş; 25 adet ulusal gazetede“Sesimize Ses Ol Türkiye”sloganı ile yayınlanmıştır. Söz konusu cinayet, medyada“Kadına Şiddete Hayır”,“Ölmek İstemiyorum”ve“Anne Ne Olur Ölme”sloganlarıyla verilmiş ve toplumsal boyutta büyük bir tepkinin oluşmasına sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
Although every individual is born equal, women have been pushed to a disadvantageous position in social life from past to present; She was subjected to discrimination and was expected to continue her existence in a secondary position dependent on the man and the family. Women had to fight for their most basic rights. The power relationship established in line with male domination determines the position of women with its violence and patterns. Today, with the proliferation of media channels and the increase in alternative channels, violence against women has gained visibility and the public awareness on this issue has increased. In this study, the issue of violence against women is handled through the analysis of the discourse on social media and 25 national newspapers about the murder of“Emine Bulut”. His ex-wife by cutting her throat killed on August 18, 2019 in Turkey, Emine Bulut news was widely covered by the media; 25 pieces in national newspapers“our voice sound a Turkey”was published with the slogan. The murder in question was given in the media with the slogans“No to Violence Against Women”,“I Don't Want to Die”and“What Happens Mom?”And caused a great social reaction.