Davranışsal aktivasyon ve inhibisyon mekanizmalarının p300 olaya ilişkin potansiyeller ve frontal alfa asimetrisi ile ilişkisi
The relationship of behavioral activation and inhibition mechanisms with p300 event-related potentials and frontal alpha asymmetry
  1. Tez No: 656314
  2. Yazar: RANA İREM GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NUMAN ERMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Psikiyatri, Psikoloji, Physiology, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı kaçınma motivasyonu olarak bilinen Davranışsal İnhibisyon Sistemi (DİS) ve yaklaşma motivasyonu olarak bilinen Davranışsal Aktivasyon Sistemine (DAS) yatkınlığı olan kişilerde frontal alfa asimetrisi (FAA) farklılıkları ve P300 Olaya İlişkin Potansiyeller ilişkisini araştırmaktır. FAA, sağ ve sol frontal bölge alfa etkinliği arasındaki farka (sağ-sol) bağlıdır ve kişinin hangi kortikal kısımda alfa aktivitesi fazla ise orada kortikal aktivitenin daha az olduğu bilgisine dayanır. Buna göre sol kortikal aktivitesi fazla olan kişiler genel olarak olay ve durumlara yaklaşma eğilimi göstermekte (Davranışsal Aktivasyon Sistemi'ne yatkınlık) ve sağ kortikal aktivitesi fazla olan kişiler ise genel olarak kaçınma eğilimi göstermektedir (Davranışsal İnhibisyon Sistemi'ne yatkınlık). Çalışmamızda bu görüş sınanmıştır ve bu görüş test edilirken aynı zamanda dikkat tahsisi (attention allocation) ve dikkatin yeniden yönelimini yansıtan Olaya İlişkin Potansiyeller (OİP) P300 ve Yenilik P300 yanıtları da incelenmeye alınmıştır. FAA seviyesi ile katılımcıların DAS ve DİS seviyeleri arasında bir korelasyon bulunamamıştır. Ancak, DAS grubundaki katılımcıların hem standart hem de hedef uyaranlara karşı DİS grubuna göre daha yüksek genlikli P300 yanıtı oluşturdukları görülmüştür. Ayrıca, frontal bölgelerde Yenilik P300'leri karşılaştırıldığında DAS grubu daha yüksek genlikli Yenilik P300 yanıtlarına sahiptir. Bu sonuçlar, DAS hassasiyeti yüksek kişilerin dikkatlerini birden fazla uyarana verebildikleri ve bu kişilerin yeniliğe karşı daha duyarlı olduklarını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between the Behavioral Inhibition System (BIS), known as avoidance motivation, and Behavioral Activation System (BAS), known as approach motivation, with differences in Frontal Alpha Asymmetry (FAA) and P300 Event-Related Potentials (ERP) is defined as the difference between right and left alpha activity over frontal regions of the brain. Higher alpha activity on one of the frontal regions denotes lower activity in that region and lower alpha power indicates higher cortical activity. People with high left cortical activity tend to approach the events they experience (predisposition to the Behavioral Activation System) and that people with high right cortical activity tend to avoid the events they experience (predisposition to the Behavioral Inhibition System). This view was tested in our study, along with P300 and Novelty P300 responses, which are the components of Event-Related Potentials reflecting attention allocation and attention reorientation respectively. No correlation was found between FAA level and BAS and BIS levels of participants. However, we showed that the participants in the BAS group generated a higher amplitude P300 response to both standard and target stimuli compared with the BIS group. In addition, BAS group displayed significantly higher novelty P300 amplitude over the left frontal region. According to our results, we suggest that people with high BAS sensitivity allocate their attention more than one group of stimuli and they are sensitive to novelty especially on the left frontal leads more than BIS group.