İzoproterenol ile oluşturulan miyokard enfarktüsü modelinde melatoninin aquaporin kanalları üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of melatonin on aquaporin channels in isoproterenol-induced myocardial infarction model
  1. Tez No: 656315
  2. Yazar: NEZAHAT KÜBRA TÜFEKÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Miyokard enfarktüsü (MI) kalp hastalıkları arasında önemli bir yer tutmakta ve yüksek oranda ölümle seyretmektedir. Miyokard enfarktüsünde kalp kasında meydana gelen ödem önemli patolojik değişikliklerden bir tanesi olmasına rağmen altta yatan mekanizmalar ve tedavi yöntemleri tam olarak aydınlatılamamıştır. Su veya diğer küçük moleküllerin membran boyunca geçişini sağlayan Aquaporin (AQP) kanallarının kalpte de bulunduğu ve miyokard enfarküsünde rol alabileceği belirtilmiştir. Bu nedenle çalılmamızda, MI modeli oluşturulmuş sıçanlarda bazı AQP kanallarındaki değişim ile melatoninin koruyucu etkilerinin araştırılması amaçlandı. Bu amaçla 28 adet erkek sıçandan, Kontrol, Melatonin (MEL; 10 mg/kg melatonin) İzoproterenol (İZO; 85 mg/kg izoproterenol)ve İzoproterenol+Melatonin (İZO-MEL;85 mg/kg izoproterenol, 10 mg/kg melatonin) grupları oluşturuldu. Çalışmanın sonunda alınan EKG kayıtları MI açısından değerlendirildi. Kan örneklerinden ELISA yöntemi ile CK-MB ve cTnI düzeyleri belirlendi. Sol ventrikül dokusundan yapılan histopatolojik kesitlerde miyokardiyal ödem ve hasar bulguları araştırıldı. Sol ventrikül dokusunda ayrıca AQP1, AQP3, AQP4, AQP7, TNFα, Bcl2, Kaspaz3 ve BAX gen ekspresyon düzeyleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Myocardial infarction (MI) has an essential place among heart diseases and has a high mortality rate. Although edema in the heart muscle in myocardial infarction is one of the important pathological changes, the underlying mechanisms and treatment methods have not been fully elucidated. It has been stated that Aquaporin (AQP) channels, which allow water or other small molecules to pass through the membrane, are also present in the heart and may have a role in myocardial infarction. Therefore, in our study, we aimed to investigate the change in some AQP channels and the protective effects of melatonin in rats with MI model. For this purpose, from 28 male rats, Control, Melatonin (MEL; 10 mg/kg melatonin) Isoproterenol (ISO; 85 mg/kg isoproterenol) and Isoproterenol+Melatonin (ISO-MEL; 85 mg/kg isoproterenol, 10 mg/kg melatonin) groups were designed. ECG records taken at the end of the study were evaluated in terms of MI.CK-MB and cTnI levels were determined from blood samples by ELISA method. Myocradial edema and signs of damage were investigated in histopathological sections obtained from left ventricular tissue. AQP1, AQP3, AQP4, AQP7, TNFα, Bcl2, Caspase3 and BAX gene expression levels were also determined in left ventricular tissue.