1989 sonrası Türkiye'den Moskovaya emek göçü: Göçlerle ve evliliklerle değişen erkeklikler
Migration of labor after 1989 from Turkey to Moscow: Masculinity changed by migration and marriage
- Tez No: 656317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BOZOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu tez çalışması, 1988'den sonra iş amacıyla Türkiye'den Rusya'ya göç eden erkeklerin toplumsal cinsiyet sosyalizasyonlarının faklı bir kültürde ve mekânda zamanla ne tür değişimler geçirdiğini diyalektik bir yaklaşımla ele almaktadır. 1988'de başlayan göç sürecinde Rusya dağılma arifesinde olan SSCB'nin merkezi konumundadır ve başkent Moskova sosyalist sistemin kalesidir. Çalışma, Kapitalist ataerkil sistemde büyüyen göçmen erkeklerin kendi kültürlerinden ve toplumsal cinsiyet sosyalizasyonlarından farklılıklar gösteren Rus toplumunda, değişik zamanlarda, mekânlarda ve ilişkilerde ne tür roller ve tutumlar sergilediklerini süreç içerisinde irdelemektedir. Katılımcıların doğdukları aile ortamından ve büyüdükleri çevreden başlatılan süreç, Moskova'da bekârlık, evlilik ve ebeveyn olma süreçleri ile devam etmektedir. Makro sistemlerde yetişen inanların mikro düzeydeki değişimlerinin, çatışmalarının ve etkilerinin dinamiklerini irdelemeyi amaçlayan çalışmada niteliksel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Moskova'da yapılan alan araştırmasında yirmi bir göçmen erkekle derinlemesine görüşme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the male population which migrated from Turkey to Russia after 1988 for work, to understand how gender socialization went under what kind of changes in different culture, place and time in a dialectic approach. During the wave of migration which started after 1988, Moscow was the castle of the socialism in Russia during the eve of the disintegration of the USSR. This work examines migrated males which are raised in the capitalist patriarchal system in the context of a different cultural and gender socialization that belongs to Russian society. In this society, these workers are examined in terms of how they behave and took a role in this society at different times and in different relationships. The process which starts with the participants' birth and their family environment and the environment they grow up continues with the analysis of processes of their statuses as single, married, and as a parent in Russia. This work uses a qualitative method to analyze the dynamics of the changes, conflicts, and effects of these people on micro-level, who grew up in macrosystems. The fieldwork which made in Moscow contains an in-depth interview with the 21 migrated male.