12 eylül 1980 sonrası Türkiye'den İngiltere'ye politik göç (1980-1989)
Political migration to UK from Turkey after september, 12 1980 (1980-1989)
  1. Tez No: 567533
  2. Yazar: BARIŞ MUTLUAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
1980 öncesinde ağırlıklı olarak ekonomik gerekçelerle Avrupa'ya giden Türkiye kökenliler, gittikleri ülkelerde gözle görülür nüfusa erişmiş olmalarına rağmen, İngiltere'deki Türkiye kökenli nüfusun belirginleşmesi 12 Eylül 1980 sonrasındadır. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra, çoğunlukla Avrupa ülkeleri olmak üzere yaklaşık 30 bin kişi siyasi mülteci olarak başka ülkelere sığınmıştır. Bu rakamın bir kısmı da İngiltere'ye göç etmiştir. İngiltere'ye doğru 1980'li yıllar boyunca devam eden göç dalgası -kimi farklı katmanları da içinde bulundurmakla birlikte- Türkiye solunda yer alan çeşitli örgütlenmelerde politik faaliyetler yürütenler üzerinden sürmüştür.“12 Eylül”nedeniyle gerçekleşen bu göç dalgası, 1990'lı yılların başları itibariyle yavaşlamıştır, göç dalgası daha farklı bir dinamik üzerinde sürmüştür. Bu çalışma, 1980'li yıllarda siyasal nedenlerle İngiltere'ye göç edenlerin hem ilgili yıllar aralığındaki düşüncelerini hem de günümüzden kendi geçmişlerine dair değerlendirmelerini tespit etmeye yöneliktir. Bu çerçevede, İngiltere'de Türkiye kökenlilerin yoğun olarak ikamet ettikleri Londra başta olmak üzere, Cambridge, Cardiff, Bournemouth ve Coventry şehirlerinde nicel veriler için 187 kişiye dair bilgilerin elde edildiği 46“hane halkı”soru kâğıdı uygulaması ve 378“politik göçmen-kişi”soru kâğıdı uygulaması; nitel veriler için 81 yarı-yapılandırılmış mülakat, 22 yapılandırılmamış-derinlemesine mülakat ve 4 odak görüşme gerçekleştirilmiştir. Alandan toplanan veriler üzerinden ana sorunsala yönelik siyasal göç ve sürgünlerin arka planında yatan nedenler tespit edilmeye çalışılmış, göçmenlerin İngiltere'ye göç etme dönemlerinde sahip oldukları politik reflekslerinin yanı sıra siyasal, ekonomik, kültürel ve gündelik yaşamsal beklentilerinin tüm bu süreç boyunca geçirdiği evrim temel varsayımlar üzerinden analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
People of Turkish origin, who have migrated to Europe due to economic motivations, has reached huge numbers before 1980s. After the coup d'état of 12 September 1980, approximately 30 thousand people have taken refuge as political refugees mostly in discrete European countries. However, the increase in the number of refugees from Turkey to United Kingdom has become evident especially after the coup of 12 September. In this sense, people of Turkish origin who have migrated to UK are political refugees, rather than having solely economic motivations. This wave of migration to UK after 1980s has proceeded through the migration of people who were active in various leftist political organizations in Turkey, even though it has included other segments of society as well. This study takes the refugees, who has migrated to UK due to political reasons, at the center of inquiry in order to ascertain their ideas during times of immigration and their evaluation of past within the framework of their current life. In this regard, for the quantitative data 46 household interview surveys (187 people in total) and 378 political refugee questionnaires; and for the qualitative data 81 semi-structured interview, 22 in-depth interviews and 4 focus interviews have been conducted in the various cities of UK: London being in the first place, Cambridge, Cardiff, Bournemouth and Coventry, where people of Turkish origins mostly reside. Based on the findings of the field study, the common motivations and incentives for political migration and exile are determined; and the changes and transformation in the political, economic, cultural and daily life expectations of the refugees, together with their political stances in times of migration, are examined.