Acil servise başvuran akut koroner sendrom hastalarında peroksizom proliferatör aktive reseptör alfa, gama polimorfizminin araştırılması
Investigation of peroxisome proliferator-activated protein alpha and gamma gene polymorphism in acute coronary syndrome patients admidted to emergency department
- Tez No: 656319
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TÜRKÇÜER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyofizik, Kardiyoloji, İlk ve Acil Yardım, Biophysics, Cardiology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Peroksizom proliferatör-aktif reseptörleri (PPAR), lipit ve karbonhidrat metabolizmasını düzenleyen ligand-aktif nükleer transkripsiyon faktörleridir. PPAR alfa ve gama aterosklerotik lezyonlarda ve makrofaj köpük hücrelerinde eksprese edilerek aterosklerozun patogenezinde rol almaktadır. Çalışmadaki amacımız; PPAR alfa ve gama gen polimorfizmi ile akut koroner sendrom arasındaki ilişkiyi klinik açıdan değerlendirmektir. Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilimdalı'na başvuran 18 ile 93 yaş aralığında 100 akut koroner sendrom hastası ve 100 kontrol olmak üzere toplam 200 kişiden toplanan periferik kan ürünleri steril, ortalama 2 ml antikoagülanlı (K3EDTA) vakumlu tüpler içerisine alındı. Elde edilen genomik DNA'larda (deoksiribo nükleik asit), PCR (Polymerase Chain Reaction) yöntemi ile PPAR alfa L162V ve PPAR gama C161T genine özgü bölge çoğaltılarak ve bu bölgelerde yer alan polimorfik odaklar restriksiyon enzimi ile kesilerek, yüksek çözünürlükteki agaroz jelde gözlenerek ve PCR/RFLP tabanına dayalı genotipleme yapıldı. Ayrıca hastaların hemogram ve biyokimyasal parametreleri ve komorbiditeleri de bilgisayar ortamına aktarılarak istatistiksel analizler yapıldı.
Özet (Çeviri)
Peroxisome proliferator-active receptors (PPAR) are ligand-activated nuclear transcription factors that regulate lipid and carbohydrate metabolism. PPAR alpha and gamma are expressed in atherosclerotic lesions and macrophage foam cells and play a role in the pathogenesis of atherosclerosis. Our aim in the study; to evaluate the relationship between PPAR alpha and gamma gene polymorphism and acute coronary syndrome clinically. Peripheral blood samples collected from a total of 200 people, including 100 acute coronary syndrome patients and 100 controls aged 19 to 93 years, admitted to Pamukkale University Faculty of Medicine Emergency Medicine Department were taken into sterile, mean 2 ml anticoagulated (K3EDTA) vacuum tubes. In genomic DNA (deoxyribo nucleic acid) obtained; PCR (Polymerase Chain Reaction) method by multiplying the region specific to PPAR alpha L162V and PPAR gamma C161T gene and the polymorphic foci in these regions by restriction enzyme cut, high-resolution agarose gel will be observed on the basis of PCR / RFLP based genotyping has been done. In addition, hemogram and biochemical parameters and comorbidities of the patients were transferred to computer and statistical analyzes were done.