Pretreatment of algal and cyanobacterial biomass for high purity phycocyanin production
Ön işlem uygulanan alg ve siyanobakteri türlerinden yüksek saflıkta fikosiyanin eldesi
  1. Tez No: 656363
  2. Yazar: SEVDA AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERAT ZEKİ HAZNEDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Fikosiyanin fikobiliprotein grubuna ait, genellikle siyanobakteri ve tek hücreli kırmızı alglerde görülen, suda çözünebilen mavi renkli bir pigmenttir. Gıda, ilaç ve kozmetik sektörlerindeki geniş kullanım alanından dolayı ekonomik olarak değeri yüksektir. Buna rağmen literatürde farklı türler için belirlenmiş verimli bir ekstraksiyon yöntemi bulunmamaktadır. Bu çalışmada, iki farklı biyokütle tipi (ıslak ve liyofilize-kuru) kullanılarak, içlerinde lokal bir izolatın da bulunduğu beş farklı siyanobakteri ve bir kırmızı alg türüne havanda ezme, su banyosu içinde sonikasyon, boncukla parçalama ve dondurup-çözme ön işlem yöntemleri uygulanarak fikosiyanin çıkarılmıştır. Fikosiyanin miktarları ilk ekstraksiyon sonucunda yüksek çıkan Phormidium sp., Synechocystis sp., Desertifilum tharense, Nostoc sp. ve Galdieria sulphuraria örnekleri amonyum sülfat tuzu ve asetat tamponu ile saflaştırma işlemine alınmıştır. Fikosiyanin ekstraksiyonu için en başarılı ön işlem yöntem, boncukla parçalama olarak belirlenmiştir. Takiben, Phormidium sp. ve Synechocystis sp. türlerinin fikosiyaninleri iyon değişim kromatografisi ile ileri seviye saflaştırılmıştır. Özetle, Scytonema sp. hariç, tüm biyokütle örneklerinden gıda saflığında fikosiyanin elde edilmiştir. En yüksek saflık oranı, literatür değerlerinden yüksek olarak Synechocystis sp. türünde elde edilmiştir. Çalışmanın devamında, Synechocystis sp. türüne farklı stres koşulları (ışık, tuzluluk ve hidrojen peroksit etkisi) uygulanarak fikosiyanin üretim miktarına ve büyüme eğrilerine etkileri karşılaştırılmıştır. Bu aşamada amonyum sülfat tuzuna alternatif olarak kitosan/aktif karbon saflaştırma yöntemi kullanılmıştır. Saflaştırılan fikosiyaninlerin antioksidan aktivite tayini 1,1- diphenyl-2-picrylhydrazyl (DPPH) yöntemi kullanılarak belirlenmiş ve L-askorbik asit (C vitamini) ile karşılaştırılmıştır. Amonyum sülfat saflaştırması sonucunda elde edilen fikosiyaninlerin, aktif karbon/kitosan yöntemi ile saflaştırılanlara göre ortalama daha yüksek aktivite verdiği ve iki yöntem ile de elde edilen fikosiyaninin L-askorbik asite kıyasla daha düşük antioksidan aktivite gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Phycocyanin is a water-soluble, blue-colored phycobiliprotein, mainly found in cyanobacteria and red algae. Major commercial interest on phycocyanin exists as an important ingredient for food, pharmaceutical and cosmetics sectors. However, dedicated and efficient methods of extraction optimized for different organisms are lacking. In this study, wet and freeze-dried biomass samples from several cyanobacteria (including a local isolate) and a red microalga species were pretreated with sonication, mortar and pestle, freeze-thaw cycling and bead-beating. High concentration yielding phycocyanin extracted from Phormidium sp., Synechocystis sp., Desertifilum tharense, Nostoc sp. and Galdieria sulphuraria were purified by ammonium sulfate fractionation combined with acetate buffer elution. Bead-beating has been found to be the most successful pretreatment for the extraction of phycocyanin. Phycocyanin from Synechocystis sp. and Phormidium sp. were further purified with anion exchange chromatography. Overall, food grade phycocyanin extraction has been achieved for all biomass samples except Scytonema sp. The highest phycocyanin purity with a higher observed value compared to literature was obtained from Synechocystis sp. Furthermore, the effect of various stress conditions (light, salinity, and hydrogen peroxide) on biomass growth and phycocyanin production for Synechocystis sp. was investigated after PC extraction with bead-beating. As an alternate method to salting-out, chitosan/activated charcoal was applied as purification step. Antioxidant activities of purified phycocyanin were tested via 1,1-diphenyl-2-picrylhydrazyl (DPPH) activity assay and compared to L-ascorbic acid (vitamin C). In average, ammonium sulfate precipitation gave higher antioxidant activity than activated charcoal and chitosan purification and obtained PC showed lower antioxidant activity than L-ascorbic acid for both purification methods.