Farin değirmenlerinin anatahrik motorunun harcadığı elektrik gücünün yapay sinir ağları kullanılarak tahmin edilmesi
Estimation of the electrical power expended by main drive motor of raw mills by using artificial neural networks
- Tez No: 656362
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR SAMİ TEZEKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çimento üretiminde önemli süreçlerden biri olan farin hazırlama aşamasında klinker üretim prosesinde kullanılan elektrik enerjisinin %30-%40'ı harcanmaktadır. Ortalama büyüklükte bir çimento fabrikasında farin üretimi için kullanılan elektrik enerjisi yaklaşık 4.000 kWh 'tir. Farin üretiminde ihtiyaç olan enerjinin büyük bölümünü farin ana tahrik motoru harcamaktadır. Bu sebeple, en çok enerji harcayan ünitelerden biri olan farin değirmeninin harcayacağı enerjinin üretimden önce hesaplanması fabrikalar için oldukça önemli bir gelişme noktasıdır.Bu tez çalışmasında hem dik hem de yatay farin değirmeninin ana tahrik motorlarının harcadığı elektrik enerjisinin tahmini için ayrı ayrı yapay sinri ağları tasarlanmış ve elde edilen sonuçlarda her iki değirmen tipi için de ana tahrik motorunun harcadığı elektrik enerjisinin tahmin edilebileceği gösterilmiştir. Yatay farin değirmeni ve dik farin değirmeni ana tahrik motorlarının harcadığı gücü etkileyen proses parametreleri ayrı ayrı belirlenmiştir. Yapılan istatistiksel analizlerde deneysel sonuçlar ile ağın verdiği çıktı değerleri kıyaslanmış ve aralarında bir fark olmadığı yani ağ sonuçlarının güvenilir olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the raw meal preparation phase, which is one of the important processes in cement production, 30-40% of the electrical energy used in the clinker production process is consumed. The electrical energy used for raw meal production in an average sized cement factory is approximately 4,000 kWh. Most of this energy is spent by the raw meal main drive motor. For this reason, the calculation of the energy to be consumed by the raw mill, which is one of the most energy consuming units, before production is a very important development point for factories. However, no study has been found in the literature on the subject. In this thesis study, different neural networks were designed for the estimation of the electrical energy consumed by the main drive motors. It shown the estimation results for consumed electrical energy correctly. Process parameters affecting the power consumed by the main drive motors of horizontal raw mills and vertical raw mills were determined by differently desing. In the statistical analysis, the experimental results and the output values of the network were compared and it was shown that there was no difference between them, that is, the network results were reliable.