Özofagus kanseri ve cyp1a1 polimorfizmleri arasındaki ilişki
- Tez No: 656434
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Özofagus kanseri (EC) dünya çapında görülen en yaygın kanserler arasında 7. sıradadır. Türkiye'de en fazla Doğu Anadolu bölgesinde görülmektedir. EC'nin, skuamöz hücreli (ESCC) ve adeno kanser (EAD) olmak üzere iki ana alt tipi bulunmaktadır. Sitokrom P450 (CYP450) enzim süper ailesinin bir üyesi olan CYP1A1, birçok polisiklik aromatik hidrokarbonun (PAH) metabolizmasında rol alan bir enzim genidir ve kanser gelişimi ile ilişkisi vardır. Çalışmamızın amacı, CYP1A1 polimorfizmlerinin (rs2606345, rs4646421, rs4986883) Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi popülasyonunda özofagus kanserli hastalarda allel/genotip frekanslarını belirlemek ve bu polimorfizmlerin özofagus kanseri gelişimine yatkınlığı ile ilişkisinin olup olmadığını tespit etmektir. Bu çalışma, 2018-2019 yılları arasında 90 hasta ve 100 sağlıklı kontrol grubundan toplanan kan örnekleri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Kan örneklerinden elde edilen DNA'lardan gerçek zamanlı PCR'da Taqman Assay yöntemi ile genotipleme yapılmış ve istatistiksel analizler yapılarak sonuçlar belirlenmiştir. CYP1A1 polimorfizmlerinin allel ve genotip frekanslarında hasta ve kontroller arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenememiştir. Ayrıca bu polimorfizmler ve diğer klinik özellikler arasında da anlamlı bir ilişki görülmemiştir. Bununla birlikte özofagus kanser riskinin sigara kullanımı, beslenme şekli, tandır dumanı, ailede kanser, reflü ve vücut kitle indeksi (VKİ) gibi diğer faktörler ile anlamlı olarak ilişkili olduğu görüldü (p0,05). Sonuçların doğrulanması için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Esophageal cancer (EC) is the seventh among the most common cancers worldwide. There are two main subtypes of EC, squamous cell (ESCC) and adeno cancer (EAD). CYP1A1, a member of the cytochrome P450 (CYP450) enzyme superfamily, is an enzyme gene involved in the metabolism of many polycyclic aromatic hydrocarbons (PAH) and is associated with cancer development. The aim of our study was to determine the allele/genotype frequencies of CYP1A1 polymorphisms (rs2606345, rs4646421, rs4986883) and whether these polymorphisms are associated with the susceptibility to esophageal cancer development in EC patients in Eastern Anatolia Turkey population. This study was conducted on blood samples collected from 90 patients and 100 healthy controls between 2018-2019. Genotyping was performed with Taqman Assay method in real-time PCR from DNAs obtained from blood samples and the results were determined by statistical analysis. No statistically significant difference was observed between the patients and controls in the allele and genotype frequencies of CYP1A1 polymorphisms. In addition, there was no significant relationship between these polymorphisms and other clinical features.