Nöroloji konsültasyonlarındaki nöbet kliniklerine yaklaşım
Approach to seizure clinics in neurology consultations
  1. Tez No: 656435
  2. Yazar: MERVE AKGÜL GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Giriş: Epilepsi; aile öyküsü, etiyolojik risk faktörleri, klinik bulguları, nöbet tipleri, santral görüntüleme ve EEG'leri, rutin kan tetkikleri, nörolojik muayeneleri ile geniş kapsamda değerlendirilmesi gereken bir hastalıktır. Bu çalışma ile epileptik nöbeti olan hastalara uygulanması gereken nörolojik yaklaşım protokolü oluşturularak tedavi öncesinde yapılabilecek olan tıbbi yaklaşımı vurgulanmak amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, 1.7.2014-1.7.2019 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Hafsa Sultan Hastanesi Acil Servisine nöbet nedeniyle başvuran hastalar ile diğer servislerde yatan ve tedavi süresi içerisinde nöbet yakınması ile MCBÜ Nöroloji kliniğinde konsülte edilen hastalar dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen toplam hasta sayısı 631'dir. Bu hastaların konsültasyonu esnasında aile öyküsü, etiyolojik risk faktörleri, klinik bulguları, nöbet tipleri, santral görüntüleme ve EEG'leri, rutin kan tetkikleri, nörolojik muayeneleri değerlendirilerek nöbet etiyolojisi ve etiyolojiyle ilişkili parametreler saptanmıştır. Bulgular: Çalışmada yer alan hastaların yaş ortalaması 47.6 olup, çalışmadaki nöbet geçiren hastaların %55.5'ini oluşturan erkek hastaların, kadın hastalara göre daha sık nöbet geçirdiği gözlemlenmiştir. Psikiyatrik komorbiditeler içerisinde en sık depresif bozukluğun; metabolik komorbiditeler içerisinde en sık dıabetes mellitusun; kardiyak komorbiditeler içerisinde en sık kalp yetmezliği ve post-CPR tablonun olduğu görülmüştür. En sık görülen etiyoloji yapısal etiyolojiler olup yapısal etiyolojiler içerisinde en sık SSS ve diğer organ maligniteleri, ikinci sırada infarkt ve hemorajiler, üçüncü sırada ise travma saptanmıştır. En sık görülen hasta grubunun hayatında ilk kez nöbet geçiren hastalar olduğu ve nöbet tipi olarak en sık jeneralize nöbet olduğu gözlemlenmiştir. Sonuçlar: Günümüzde yeni tanılı epilepsi insidansının artmaya devam etmesi beklenmektedir. Bu nedenle, anamnez ilk sırada olmak üzere etiyolojiyi belirlememizi sağlayan tüm tanı araçları kullanılmalı ve tedaviye yönelim sağlanmalıdır. Literatürde epileptik nöbetlerde tedavi öncesinde tüm tanı yöntemleriyle birlikte, geniş yaş aralığı ve popülasyonda yapılan çalışmaya rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Epilepsy is a diseases that is family history, etiological risk factors, clinical findings, seizure types, central imaging and EGGs, routine blood tests and neurological examinations. With this study, it is aimed to emphasize the medical approach that can be applied before treatment by creating a neurological approach protocol that should be applied to patients with epileptic seizures. Materials and Methods: In the study, patients who are admitted to the Manisa Celal Bayar University (MCBÜ) Hafsa Sultan Hospital Emergency Service with seizures and those hospitalized in other services and who are consulted at the MCBU Neurology Clinic during the treatment period are included. The total number of patients included in the study is 631. During the consultation of these patients, family history, etiological risk factors, clinical findings, seizure types, central imaging and EEGs, routine blood tests, neurological examinations are evaluated, and parameters related to seizure etiology and etiology are determined. Findings: The average age of the patients in the study is 47.6, and it is observed that male patients, 55.5% of the patients, have more frequent seizures than female patients. The most common psychiatric comorbidities are depressive disorder; Diabetes mellitus is the most common metabolic comorbidities; It is observed that the most common cardiac comorbidities are heart failure and post-CPR. The most common etiology is structural etiologies. Among the structural etiologies, CNS and other organ malignancies are the most common, infarcts and hemorrhages are the second and trauma is the third. It is observed that the most common patient group is the patients who have a seizure for the first time in their life and the most common seizure type is generalized seizures. Conclusions: In recent days, the incidence of newly diagnosed epilepsy is expected to continue to increase. For this reason, all diagnostic tools that enable us to determine the etiology, with anamnesis being the first, should be used and treatment orientation should be provided. In the literature, there are no studies conducted in a wide age range and population with all diagnostic methods before treatment in epileptic seizures.