Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları
- Tez No: 656556
- Danışmanlar: UZMAN FEVZİ TUNA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
OZET Bu Çalşma Ekim 1995-Mart 1996 tarihleri arasInda hastanemize değişik şikayetlerIe başvuran ve laboratuar incelemesinde IYE saptanan hastalarla, hastanede yatarken IYE saptanan 221 vakanın araştirilmasini içermektedir. Vakalarin % 51'i kiz % 49'u erkek olarak saptanmiytir. En fazla IYE vakasi 0-2 yaş (grup 2) grubunda saptanmış olup yaşin artışına parelel olarak hasta sayisinda azalma gozIenmiştir.Yatan hasta oraninin da yaşin artişina parelel olarak azaldigi dikkati gekmiştir.Yatan hastalarin çogunu uriner sistem dışı sistemlerin hastalıkları dolayisiyla yatan hastalar oluşturmaktadir. Yenidogan ve erken infant doneminde nonspesifik semptomlar oncelikli iken buyuk gocuklarda IYE izin daha spesifik şikayetler dikkati çekmektedir. Pyuri hastalarin %41.2'sinde gozIenirken,pyuriIi hastalarda idrar kulturunde ureme orani % 91 Olarak buIunmuytur.BakteriuriIi hastalarin hepsinde IYE saptan- Idrar kültürunde yatan hastalarda en fazla ureyen mikroorganizma Klebsiella Pnomonia iken,poIikIinik hastalarinda E.coli dir. Antibiotiklerden En fazla direnç saptanan antibiotik olarak TMP/SMX dikkati çekerken, en az direnç saptanan antibiotik olarak imipenem olmuştur. USG ile VCUG arasinda bir korelasyon saptanamamiş olup her IYE vakasinda VCUG'nin gerekliligi vurguIanmi§tir. Sonugta yuksek VUR orani dolayisiyla turn IYE'saptanan hastalara USG normal olsun yada olmasin VCUG'nin gerekliligi vurgulanirken;gerek profilaksi gerehse tedavi amaciyla kullanilan TMP/SMX'in saptanan yuksek direnç dolayisiyla uygun bir seçenek olmadiğı da vurgulanmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out between October 1995 and March 1996 at our hospital. It includes the investigation of 221 cases of UTI detected during hospitalization and patients with complaints and UTI detected in laboratory examination. 51% of the cases were females and 49% were males. The highest number of UTI cases were found in the 0-2 age group (group 2), and a decrease in the number of patients was observed in parallel with the increase in age. It was noted that the rate of inpatients decreased in parallel with the increase in age.Most of the inpatients were inpatients due to diseases of the urinary system. While nonspecific symptoms are predominant in the neonatal period and early infancy, more specific complaints are noted when UTI is allowed in older children. While pyuri was observed in 41.2% of patients, the rate of growth in urine culture was 91% in patients with Pyuri. UTI was detected in all patients with bacteriuria. While Klebsiella Pnomonia is the most prolific microorganism in patients hospitalized in urine culture, E.coli is in patients with polio. Among the antibiotics, TMP / SMX attracted attention as the antibiotic with the highest resistance, while imipenem was the antibiotic with the least resistance. No correlation was found between USG and VCUG, and the necessity of VCUG was emphasized in every UTI case. As a result, it was emphasized that VCUG is necessary for patients with all UTIs, whether or not USG is normal due to the high VUR rate; It was also wanted to emphasize that TMP / SMX, which is used for prophylaxis and treatment, is not a suitable option due to the high resistance detected. Bu kaynak metin hakkında daha fazla bilgiEk çeviri bilgileri için kaynak metin gerekli Geri bildirim gönder Yan paneller