Osmanlıdan 1950'ye Türk kadın haklarının ve statüsünün gelişim süreci
The development process of Turkish woman rights and status from Ottoman Empire to 1950
- Tez No: 656639
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ DOĞANAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Araştırmanın konusu Osmanlıdan 1950'ye Türk kadın haklarının ve statüsünün gelişim sürecidir. Türk kadın tarihi, İslamiyet öncesi ve sonrası olmak üzere iki bölümde ele alınarak kronolojik bir sırayla açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmada Türk kadınının toplumsal, siyasi, hukuki, ekonomik, kültürel faaliyetlerine yer verilmiştir. Bozkır kültürünün özgür kadını İslamiyet'in kabulüyle birlikte tesettürle tanışmıştır. Türk kadını bundan sonra İslam dininin esaslarına göre yaşamını sürdürmeye başlamıştır. XIX. yüzyılda yapılan düzenlemeler sonucunda kadınlar önemli haklar elde etmişlerdir. İlk kez orta ve yüksek dereceli okullarda öğrenim gören kadınlar eğitimlerini bir üst seviyeye taşımışlardır. Bilinçlenen kadınlar haklarını aramak için harekete geçmişlerdir. Kadınların mücadelesine en büyük destek aydınlardan gelmiştir. Meşrutiyet'in ilanı sonrası kadınlar erkeklerle eşit haklara sahip olabilmek için feminizm hareketini başlatmışlardır. Batının etkisinde kalan kadınlar bu dönemde dernekler kurmuş, gazete ve dergi çıkarmışlardır. Türk kadını cumhuriyetin ilanıyla birlikte asıl statüsüne ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our research is The development process of Turkish woman rights and status from Ottoman Empire to 1950. The history of Turkish women is discussed in two parts, before and after İslam, and it is tried to be explanied in chronological order. İn our search, social, political, legal, economic and cultural activities of Turkish women are included. The free women of the steppe culture met with hijap with the acceptance of İslam. After that, women lived their lives according to the principles of the İslamic religion. As a result of the arrangements made during the latter period of the Ottoman Empire, women obtained important rights. Fort the firs time, women started to study in secondary and high schools and continued their education to the next level. Concious women took measures to seek their rights. The greatest support to the women's struggle came from intellectuals. Women under the influence of the West established associations and started publishing newspapers and magazines during period. The Turkish woman gained her original status with the declaration of the Republic.