Political marketing and the U.S. Presidential campaign strategies: A functional and rhetorical analysis of Donald Trump's and Hillary Clinton's discourse on Twitter
Politik pazarlama ve ABD Cumhurbaşkanlığı kampanya stratejileri: Donald Trump ve Hillary Clinton'ın Twitter söylemlerinin fonksiyonel ve retorik analizi
  1. Tez No: 656638
  2. Yazar: REZA BANAVAND
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU İLTER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, İşletme, Political Science, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 461
Özet
Seçimler, ulusal takvimdeki en kritik olaylar arasında kabul edilmektedir. Bilgi yaymanın uygun maliyetli ve hızlı bir yolu olarak Twitter, eski medyanın kamuoyu üzerindeki hakimiyetini kaybetmesine neden olmuştur. Bununla birlikte, siyasi partiler ve adayların bu platformu politik pazarlama için bir kanal olarak, giderek daha fazla kullandığı görülmektedir. Twitter'ın seçim kampanyalarında oyun değiştirici olma, siyasi kampanyaları yeniden şekillendirme, ve ulusal seçimlerin sonucunu etkileme potansiyeline sahip olarak, çok önemli bir rol oynadığı görülmektedir. Bu eğilim 2016 Amerikan Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasında da oldukça belirgin olarak görülmektedir. Bu eğilim göz önüne alındığında, bu tezin amacı, William Benoit'ın“işlevsel siyasi kampanya söylemi teorisini”, Benoit'ın“imaj restorasyon teorisini”ve Aristoteles'ın“retorik teorisini”kullanarak, 2016 Amerikan Cumhurbaşkanlığı genel seçim kampanyası sırasındaki Donald Trump ve Hillary Clinton'ın resmi Twitter paylaşımlarının analizi ve Twitter platformunda klasik siyasi kampanya stratejilerinin kullanımını incelemektir. Bu tez belirtilen teorileri siyasi adayların Twitter paylaşımları üzerine uygulamak sureti ile literatürde var olan bir boşluğu doldurmaktadir. Tezin analiz bölümünde, seçim gününe (8 Kasım 2016) giden ilk cumhurbaşkanlığı tartışmasından (26 Eylül 2016) itibaren adayların 1776 Twitter paylaşımının içerik analizi yapılmıştır. İşlevsel teorinin öngörüleri ile tutarlı olarak sonuçlar, adayların“övgüleri”(pozitif)“saldırılardan”(negatif) daha yaygın olarak kullanırken,“savunmaları”(çürütme) nadir olarak kullandığını ortaya çıkarmış ve Trump'ın Clinton'dan daha çok“saldırdığı”ve daha az“övgü”kullandığı görülmüştür. Adayların Twitter paylaşımlarında“siyasetten”daha çok“karakteristik özelliklere”vurgu yaptıkları belirlenmiştir. Trump'ın, Clinton'a göre“siyaseti”daha çok ve“karakteristik özellikleri”daha az tartıştığı, Clinton'a kıyasla“siyasete”daha fazla ve“karakteristik özelliklere”daha az saldırıda bulunduğu ortaya konulmuştur. Ek olarak, adayların kampanyalarını“işlevsel olmayan”temalar üzerinden tanıtma eğiliminde oldukları belirlenmiştir. Bununla birlikte, Trump ve Clinton tarafından kullanılan imaj restorasyon stratejileri üzerine yapılan analiz sonucunda; adayların ne kötü eylemleri için özür dilediğini, ne de eylemlerle ilgili sorunları çözmek için bir plan sunduğunu ortaya konulmuştur. Basit inkar stratejisi kullanmanın yanı sıra, adaylar genellikle suçlayanın güvenilirliğine saldırarak yanlış eylemlerinin olumsuzluklarını azaltmaya çalışmışlardır. Retorik bileşenlerinin analizi ise,“duygusal çekiciliklerin”en yaygın olarak kullanıldığını ve“rasyonel çekiciliklerin”Twitter paylaşımlarında en az kullanılan retorik strateji olduğunu göstermiştir. Duygusal çekicilikler (pathos) adaylar tarafından eşit olarak kullanılırken, Trump, Clinton'dan daha fazla rasyonel çekicilikler (logos) ve kaynağın güvenilirliğine (ethos) odaklanmıştır. Sonuçlar, retorik stratejilerin kullanım sıklığının gönderilerin işlevlerine göre değiştiğini göstermektedir. Son olarak, seçmenlerin, Twitter paylaşımlarında,“siyasetten”daha çok karakteristik özellikleri tercih ettikleri belirlenmiştir.“Övgülerin”popülerliği ve seçmenler tarafından yapılan etkileşimler (beğen, paylaşım, ve yorum kazanması), Trump'ın paylaşımları için“saldırılardan”daha fazla, ve Clinton'ın paylaşımları için ise“saldırılardan”daha azdır.“İtham edenlere saldırmak”ve aynı zamanda diğer stratejileri kullanmak, Trump'ın gönderilerinde en çok etkileşim alan paylaşımlar iken,“destekleme”, Clinton tarafından kullanılan paylaşımlar arasında en popüler imaj restorasyon stratejisidir.“Kaynağın güvenilirliği”bileşeni, favori ve retweet kazanma açısından en başarılı retorik stratejisi iken,“duygusal çekicilikler”bileşeni ise en çok yorumu alandır.“Rasyonel çekicilikler”bileşeni, Clinton'ın takipçilerinin beğenilerini ve paylaşımlarını başarıyla kazanırken, Trump'ın takipçileri arasında ise en az popülerliğe sahiptir. Analiz sonuçları paylaşımlarda video kullanımının her iki adayın Twitter gönderilerinin popülaritesini ve katılımını artırdığını ancak, link paylaşılmasının onlar üzerinde önemli bir etkisi olmadığını ortaya koymuştur. Görüntüler ve hashtag'ler favori, retweet ve yorum çekme açısından Clinton'ın paylaşımları üzerinde olumlu etki yapmamış ve ancak Trump'ın paylaşımlarını olumsuz etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
Elections are considered among the most critical events in a national calendar. Twitter, as a cost-effective and rapid means of dissemination of information, has led to a loss of dominance of legacy media on public opinion and plays a pivotal role in electoral campaigns during which political elites increasingly use the platform as a channel for political marketing that has the potential to be a game-changer, to reshape political campaigns, and to impact the outcome of national elections. This trend has been quite apparent in the 2016 presidential election campaign. Thus, considering this trend, the aim of this thesis is to analyze official Twitter posts of Donald Trump and Hillary Clinton during the 2016 presidential general election campaign using William Benoit's functional theory of political campaign discourse, Benoit's image repair theory, and Aristotle's rhetoric theory in order to examine the use of traditional political campaign strategies on Twitter platform. This thesis fills a gap and extends the literature because there is no study combined the stated theories to apply them to Twitter posts of political candidates. In the analysis part of the thesis, a content analysis of 1776 Twitter posts of the candidates since the first presidential debate (Sept. 26, 2016) leading up to the Election Day (Nov. 8, 2016) was conducted. The results revealed that; consistent with the functional theory's predictions, candidates employed acclaims (positive tone) more frequently than attacks (negative tone), while defenses (refutation) were rare. Trump attacked more, and acclaimed less than Clinton. However, candidates were found to place much more emphasis on character than policy in their Twitter posts. Trump discussed policy more and character less than Clinton. He also attacked more on policy and less on character compared with Clinton. In addition, candidates similarly tended to promote their campaigns through nonfunctional themes. Furthermore, an investigation of image repair strategies used by Trump and Clinton revealed that the candidates neither apologized for their wrongful acts nor introduced a plan to solve the problems concerned with the acts. Besides using simple denial strategy, candidates often sought to diminish the offensiveness of their wrongful acts through attacking credibility of the accuser. Moreover, the analysis of rhetorical appeals showed that emotional appeal was the most prevalent and logical appeal was the least common rhetorical strategy used in the Twitter posts. Emotional appeal (pathos) was equally employed by the candidates, while Trump focused on logical appeal (logos) more and on credibility appeal (ethos) less than Clinton. The results showed that the frequency of the use of rhetorical strategies varied based on the functions of the posts. Finally, the analysis revealed that Twitter users favorited and got engaged with character topic more than policy issues. Popularity and engagement of acclaims were more than attacks in Trump's posts, and less than attacks in Clinton's tweets. Attacking the accuser while simply denying the accusation attracted the most number of favorites in Trump's posts, whereas bolstering was the most popular image repair strategy used by Clinton. Credibility appeal was the most successful rhetorical strategy in terms of gaining more number of favorites and retweets, whereas emotional appeal attracted the most comments. Logical appeal successfully attracted likes and shares from Clinton's followers, while it had the least popularity among Trump's followers. The analysis also revealed that videos boosted the popularity and engagement of the Twitter posts of both candidates, whereas links had no significant effect on them. Images and hashtags had positive effect on Clinton's posts and negative effect on Trump's posts in terms of attracting more number of favorites, retweets, and comments.