Serviks ve endometrium kanserlerinin3 boyutlu brakiterapisinde riskli organdozlarına etkili faktörler
Effective factors on risked organ doses in 3-dimensional braciterapy of cervical and endometrium cancers
  1. Tez No: 656646
  2. Yazar: NAZMİYE DENİZ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. HAZIM ORHAN KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Jinekolojik kanserlerde brakiterapi tedavinin çok önemli bir komponentidir. Adaptif brakiterapi son yıllarda öne çıkan bir konudur ve giderek kullanımı yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmada mesane doluluğunun, operasyon durumu ile aplikatör seçiminin riskli organ dozlarını nasıl değiştirdiğini inceledik. Bizim çalışmamızda aplikatör seçimi ve operasyonun riskli organ dozlarına etkisi görülürken, mesanenin doluluk oranlarının etkili olmadığı görüldü. Ancak adaptif brakitepi için henüz yeterli deneyim ve kesin kanıtlanmış öneriler yoktur, bu nedenle mesane doluluğu gibi interaplikasyonel değişimlerin nasıl etkisinin olduğunu görmek için daha büyük ve daha fazla çalışmaya gereksinim vardır
Özet (Çeviri)
Brachytherapy is a very important component of gynecological cancers. Adaptive brachytherapy has been a prominent issue in recent years and its use is becoming more common. In this study, we examined how bladder fullness, operation status and applicator selection changed the risky organ doses. In our study, while the effect of applicator selection and operation on risky organ doses was observed, it was observed that bladder filling rates were not effective. However, there is not enough experience and definite proven recommendations for adaptive brachytepia yet, so larger and more studies are needed to see how interactional changes such as bladder fullness have an effect.