Okul öncesi dönemde kullanılan erken okuryazarlık materyallerinin incelenmesi ve bir kitap tasarımı önerisi
Examination of early literacy materials used in preschool period and a book design proposal
- Tez No: 656713
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP UYGUNGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Araştırmada amaçlanan, okul öncesi dönemde kullanılan erken okuryazarlık mater yallerinin incelenmesi ve bu bulgular ışığında, araştırmacı tarafından bir çocuk kitabı tasarlanmasıdır. Birinci bölümde sorun, amaç, önem, varsayımlar, sınırlılıklar ve tanımlar açıklanmıştır. İkinci bölümde alan yazınla ilgili araştırmalar ortaya konulmuştur. Bu bölümde, ilk olarak, okul öncesi dönemindeki çocukların gelişim süreçleri tanımlanmıştır. Daha sonra okuryazarlık ve erken okuryazarlık başlıkları açılmış, ardından erken okuryazarlık becerileri açıklanmıştır. Erken okuryazarlık becerilerinden fonolojik farkındalığın alt başlıkları da tek tek incelenerek, materyal konusuna geçilmiştir. Materyalin tanımı ve önemi ile ilgili açıklamalardan sonra, okul öncesi döneminde kullanılan, oyun materyalleri, materyal tasarım kriterleri ve materyal çeşitleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde araştırma yöntemi ortaya konulmuştur. Nitel araştırma yöntemle rinden“doküman incelemesi”nde kullanılan araştırmadaki veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen ve 9 maddeden oluşan“Materyal Değerlendirme Kriterleri”ile, Dünya'da ve Türkiye'de Latin alfabesiyle oluşturulmuş ve Random (rastgele örnekleme) yöntemiyle seçilmiş, 37 adet erken okuryazarlık materyalinin incelenmesinden elde edilmiştir. Dördüncü bölümde, araştırmanın bulguları yorumlanmıştır. Random araştırma yön temiyle seçilen 37 adet erken okuryazarlık materyali, grafik tasarımcı ve okul öncesi eğitimci bakış açısıyla incelenmiştir. Çeşitli özellikleri bakımından incelenen bu materyaller; iki boyutlu, üç boyutlu ve dijital ortamlardaki materyaller olmak üzere üç başlık altında kategorileştirilmiştir. Bu bölümün devamında ise, sonuç ve öneriler ele alınmıştır. Beşinci bölümde ise, incelenen materyallerle ilgili bilgiler ışığında, bu sonuçlardan yola çıkılarak, araştırmacı tarafından bir çocuk kitabı tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the early literacy materials used in preschool period and to design a children's book by the researcher in the light of these findings. First chapter covers the following topics: problem, purpose, importance, assumpti ons, limitations and definitions. Second chapter presents research on the literature. In this section, the development process of children in preschool is defined. Then, literacy and early literacy beginnings as well as early literacy skills elucidated. From early literacy skills to phonological awareness subheadings were examined one-by-one and then moved onto materials topic. After material identification and its importance, game materials used during pre-school, material design criteria and material types are analyzed. Third Chapter presents the research method. Applying qualitative research methods by using“document review”data used in the study, developed by researchers and consisting of Article 9“Material Evaluation Criteria”created with the Latin alphabet in the world and Turkey and Random (random sampling) has been selected by the method of 37 units were obtained from the study of early literacy material. Fourth Chapter interprets the findings of the research. 37 early literacy materials selected by random research method were analyzed from the perspective of graphic designer and preschool educator. These materials examined in terms of various properties; It has been categorized under three headings as two-dimensional, three-dimensional and digital media. In the rest of this section, results and recommendations are discussed. In the fifth chapter a children's book was designed by the researcher based on these results in the light of the information about the materials examined.