Değişik seviyelerde uygulanan azotlu gübrenin silaj olarak değerlendirilecek mısır bitkisinin kimi organik asit ve aminoasit fraksiyonlarına etkisi
  1. Tez No: 65674
  2. Yazar: SEMA ÖZDÖLEKLER EDİZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HAKERLERER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ABSTRAKT Silajlık mısırda, artan azotlu gübre seviyelerinin, verim, azot fraksiyonları, besin elementleri miktarları, organik asit ve aminoasit kapsamları üzerine etkilerini belirlemek için saksı denemesi kurulmuştur. Bu amaçla yürütülen saksı denemesinde tek melez SG 304 silajlık mısır çeşidi tohumluk olarak kullanılmıştır. Mitscherlich saksılarında yapılan bu azotlu gübre denemesinde : Mısır tohumlan ekilmeden önce saksılara azotlu gübre olarak 0 - 0.5 - 1.0 - 2.0 - 3.0 g N/saksı olacak şekilde beş seviyede ve azotun tamamı amonyum sülfat (NH^ S04 formunda verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This pot experiment is set up for deterrûining of the increasing N-fertilizer levels on silage corn yield, N-fractions, plant nutrition materials and amounts of organic acids and aminoacids. In this purpose, on the pot experiment which is studied, hybrid SG 304 silage corn variety was used as seed in Mitscherlich pot. Before seeding nitrogen was given in ammonium sulphate form at five levels (0 - 0.5 - 1.0 - 2.0 - 3.0 g N/pot) campletely. VI