Anayasal iktisat ve mali kurallar Türkiye ve dünyadaki uygulamalarının incelenmesi
Constitutional economic and financial rules traditionof practices in Turkey and the world
- Tez No: 656801
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Hükümetlerin uygulayacakları maliye politikalarına ilişkin daha önceden belirlenmiş kurallarla sınırlandırılmaları konusunda tartışmalar, kamu maliyesinde önemli bir yer teşkil etmektedir. Kamu maliyesinin yönetimi konusunda, temel mali değişkenlerin mali kurallarla kullanımının sınırlandırılması, popülist politikalar vasıtasıyla bütçelerin aşınmasını engellemektedir. Bu durum kamu maliyesinin sürdürülebilir politikalarla devamlılığının sağlanması noktasında son derece etkili olmuştur. Günümüzde, gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülkede uygulanmakta olan mali kural uygulamaları bulunmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerin bir çoğunda 1990'lı yıllarda başlayan mali kurallar Türkiye'de ise 2000'li yılların sonunda yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Uluslararası kuruluşlar ve diğer yasal ve yapısal düzenlemeler ile mali kurallara yönelik uygulamalar hayata geçirilmiş ve mali disiplinin sağlanmasına yönelik önemli adımlar atılmıştır. Bu çalışmada, Anayasal İktisat Teorisi kapsamında Türkiye'de ve Dünya'da oluşturulan mali kurallara ve bu kuralların mali sürdürülebilirliği sağlaması noktasında etkinliğine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The discussions about being constrainted by the previosly stated rules for the economical politics that governments will apply has a great importance in publicfinance. The restriction of basic economical factors by economical rules about the management of the public finance restrainscorrosion of the budget by the populist politics. This situation has been very effective for the continuity of the public finance by sustainable politics.Nowadays, the reare economical rules that areapplied in many developed and under developing countries. The financial rules that had begun in 1990s in most of the developed countries became common in thelate 2000s in Turkey.Withthe International establishments and other legal and structural regulations , the applications of the financial rules have been applied and big steps have been taken about the provision of economical dicipline. Inthisstudy, it is mentioned the economical rules established in Turkey and the world in thee xtent of the constitutional ecenomics the oryand the point of providing the economic sustainablity of these rules.