Çağdaş Türk tiyatrosunda geleneksel motifler: Raif ile Letafet bir alaturka hikâyet
Traditional motives in modern Turkish theater: Raif and Letafet an Ottoman style story
  1. Tez No: 656800
  2. Yazar: SADIK SEVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA KAPAN EZİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
İnsan var olduğu andan itibaren evreni ve doğayı anlama çabası içine girmiştir. İlkel olan toplumlarda doğanın bilinmezliği karşısında doğa güçlerini etkilemek için doğan sanat, insan doğa ilişkisini geçip kültürel bir unsura evrilmiştir. Eski törenlerdeki ilkel dans ve şarkılardan doğan tiyatro, Orta Asya Kültürü, Şamanizm ve İslam inancıyla sentezlenerek Geleneksel Türk Tiyatrosunun ana motiflerini oluşturmuş, böylece günümüz tiyatro anlayışına kadar uzanmıştır. Bu çalışmanın amacı batılılaşma hareketleriyle birlikte değişmeye başlayan Geleneksel Türk Tiyatrosu kültürünün ögelerinin saptanarak bu ögelerin zaman içerisinde farklı yazarlar tarafından nasıl kullanıldığının açıklanması ve Kıvanç Kılınç tarafından yazılıp Muhammet Uzuner tarafından Cihangir Atölye Sahne'de yönetilen Raif ile Letafet: Bir Alaturka Hikâyet oyunu ekseninde günümüz Türk Tiyatrosu için oyun yazımında ve sahnelemede söz konusu geleneksel unsurların motiflerinden yararlanarak özgün bir eserin nasıl oluşturulduğunun incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Human beings have been trying to understand the universe and nature since its existence. In primitive societies, art emerged against the obscurity of nature to affect forces of nature but in time, it became a cultural element. The theater which was born from ancient dance and songs consisted the traditional Turkish theater main elements with the syntheses of Middle Asian Culture, shamanism and Islam, therefore it traced to contemporary theater concept within time. The aim of this thesis is to identify the elements of Turkish Traditional theater culture, which started to change with the westernization movements, and to explain how these elements were used by different authors over time, and an examination for today's Turkish Theater's playwriting and staging technics that how is an original work created with the using of the aforementioned traditional elements in the axis of“Raif ile Letafet: Bir Alaturka Hikâyet”which is written by Kıvanç Kılınç and directed by Muhammed Uzuner in Cihangir Atölye Sahne.