Roma'da Patricius'larla Pleb'ler arasındaki sınıf çatışmasının hukukta yarattığı değişiklikler
Changes in law created by class struggle between Patricii and Plebes in Rome
- Tez No: 656871
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmada, Roma'nın Cumhuriyet Dönemi'nde patricius'larla pleb'ler arasında yaşanan sınıf mücadelesi ile bu mücadelenin hukukta yarattığı değişikler arasındaki ilişki incelenmiştir. Tezin ilk bölümünde sınıf mücadelesi öncesindeki Roma'nın nasıl olduğu açıklanmış, sınıf mücadelesine yol açan tablo ortaya konulmaya çalışılmıştır. Tezin ikinci bölümünde yaşanan sınıf mücadelesi ve bu mücadele neticesinde getirilen hukuki düzenlemeler ele alınmıştır. Tezin son bölümünde ise sınıf mücadelesinin bitmesine rağmen Roma Cumhuriyeti'nin içine düştüğü kriz, bu krizin sebepleri ile krizden çıkış arayışları özellikle sınıfsal eşitsizlikler çerçevesinde incelenmiştir. Sonuç olarak yürürlükteki hukuk ile o hukukun ortaya çıktığı toplum arasındaki ilişki ortaya konulmaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the class struggle among patricii and plebes in the Republican Period of Rome and the changes created by this struggle in law have been examined. In the first chapter, it is explained how Rome was before the class struggle and the situation that led to the class struggle was tried to be revealed. In the second chapter, the class struggle and the legal arrangements introduced as a result of this struggle were evaluated. In the last part of the thesis, despite the end of the class struggle, the crisis that the Republic of Rome fell into, the reasons for this crisis and seeking an exit from the crisis were examined especially in the scope of class inequalities. As a result, the relationship between the law in force and the society in which that law emerged has been tried to be revealed.