Kredi kartı sözleşmesi
Credit card agreement
  1. Tez No: 656872
  2. Yazar: ALİ TOLGA ERENDAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA KURŞAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
Dünyada ve Türkiye'de kredi kartı kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Yurt içinde verilen kredi kartı sayısı yetmiş iki milyona yaklaşmıştır. Bu çalışmada kart çıkaran kuruluş ile kart hamili arasındaki kredi kartı sözleşmesi incelenmiş ve bu ilişkiden doğan hukuki meseleler değerlendirilmiştir. Kart hamilinin tüketici olması uygulanacak hukuk bakımından fark yaratmaktadır. Kart hamilinin sıfatına göre kredi kartı sözleşmelerine özel olarak uygulanacak kurallar yeri geldikçe açıklanmıştır. Çalışmamız beş bölümden oluşmakta olup, ilk bölümde kredi kartı sisteminin genel özellikleri açıklanmıştır. İkinci bölümünde kredi kartı sözleşmesinin genel yapısı, tarafları ve hukuki niteliği ele alınmıştır. Üçüncü bölümde sözleşmenin kurulması, şekli, içeriği ve sona ermesi incelenmiştir. Kredi kartı sözleşmesiyle kart çıkaran kuruluş kart hamiline alışveriş işlemi yapma olanağı sağlama borcu altına girmekte, kart hamili de alışveriş işlemi konusu parayı kart çıkaran kuruluşa ödemekle yükümlü olmaktadır. Kredi kartı sözleşmesinden doğan hak ve borçlar dördüncü bölümde ele alınmıştır. Son bölümde ise kredi kartı sözleşmesinden doğan borçlara aykırılıktan doğan hukuki sorumluluk incelenmiş ve çalışmamızın nihayetinde varılan sonuçlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Credit card utilization in the world and in Turkey has become widespread. Number of credit cards issued in abroad has nearly seventy two million. In this study, credit card agreement between issuer and cardholder and the issues arising from the agreement have been covered. If the cardholder is a consumer, applicable law may vary. Applicable laws as per card holder status, are described where it is appropriate. There are five sections in this study and general aspects of credit card system have been covered in the first section. In the second section the general framework of the credit card agreement, parties and legal type are explained. In the third section establishment, legal form, content and termination of the agreement are covered. The issuer's main obligation is to enable the cardholder to make purchase transactions via credit card and cardholder's main obligation is to pay card debt to the issuer. Those obligations have been covered in the fourth section. In the last section, legal consequences are explained in case of failure of obligations arising from credit card agreement together with ways of dispute solutions. As a conclusion, the results reached are outlined at the end of the study.