Tasarım bilgisinin aktarımı bağlamında zanaat bazlı günübirlik kendin yap atölyeleri
Craft-based one-day do it yourself workshops in the context of transferring design knowledge
  1. Tez No: 656900
  2. Yazar: GÖKÇE DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günübirlik düzenlenen, katılımcıların belirli bir malzeme ve üretim tekniği bilgisini alarak üretim yaptığı atölyeler giderek yaygınlaşmaktadır. İnsanlar serbest zamanlarını değerlendirmek ve sosyalleşmek amacıyla bu atölyelere katılmaktadır. Katılımcıların eğitmen yönlendirmeleri doğrultusunda bir nesneyi üretmesi biçiminde özetlenebilecek olan atölye süreci, üretim deneyiminin ve tasarım bilgisinin aktarılması için ortam oluşturmaktadırlar. İnformel bir üretim bilgisi öğrenim ortamı olan günübirlik atölyeler, atölye konusu olan üretim tekniğine ilişkin bilgi ve beceri seviyesinden bağımsız olarak herkesin katılımına açıktır. Tasarım bilgisinin ve üretim deneyiminin herkes tarafından ulaşılabilir olması tasarımın demokratikleştirilmesi için anlamlıdır. Çalışmanın amacı, zanaat bazlı günübirlik kendin yap atölyelerinin eğitmen ve katılımcılarının üretim ve tasarım sürecinde motivasyon, deneyim ve kazanımlarının incelenmesidir. Bu doğrultuda, atölye eğitmenleriyle yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakat ve atölye katılımcılarıyla anket yöntemleriyle görüşmeler yapılmıştır. Bunun sonucunda atölye kazanımları tasarım eğitimi ve tasarımda demokratikleşme bağlamında analiz edilmiştir. Bu çalışma popüler hale gelen zanaat bazlı günübirlik kendin yap atölyelerinin; tasarım bilgisinin herkes tarafından ulaşılabilir hale getirilmesi, üretim deneyiminin yaygınlaştırılması ve toplumda tasarım bilinci oluşturulması için aracı olarak kullanılması için ön gereklilik olan atölyelerin mevcut durumlarının betimleyici çalışma olması açısından önemli görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One day workshops, where the participants produce by taking the knowledge of a certain material and production technique are becoming increasingly common. People attend these workshops to spend their free time and socialize. The workshop process, which can be summarized as the participants producing an object in line with the instructor's guidance, creates an environment for the transfer of production experience and design knowledge. One day workshops, which are an informal production knowledge learning environment, are open to everyone regardless of their knowledge and skill level regarding the production technique. It is significant for the democratization of design that design knowledge and production experience are accessible to everyone. The aim of the study is to examine the motivation, experience and acquisitions of trainers and participants of craft-based daily do it yourself workshops during the production and design process. In this study, semi-structured in-depth interviews were conducted with workshop instructors and interviews were conducted with workshop participants using questionnaires. As a result, workshop outcomes were analyzed in the context of design education and democratization in design. This work is based on the craft-based daily do it yourself workshops. It is important in terms of being a descriptive study of the current situation of the workshops, which is a prerequisite for making design knowledge accessible to everyone, spreading the production experience and using it as a tool for creating design awareness in society.