Comparison of equating methods for multidimensional tests which contain items with differential item functioning
Değişen madde fonksiyonu gösteren maddeler içeren çok boyutlu testlerin eşitlenmesinde kullanılan yöntemlerin karşılaştırılması
  1. Tez No: 656957
  2. Yazar: SEÇİL UĞURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ATAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Değişen madde fonksiyonu ve test eşitleme çalışmaları test puanlarının adil değerlendirilmesine hizmet etmektedirler. Ancak bu iki kavram psikometrik literatürde çoğunlukla ayrı ayrı ele alınmıştır. Literatürde değişen madde fonksiyonu ve eşitleme arasındaki ilişkiyi araştıran çalışma sayısı oldukça azdır. Dahası bunu çok boyutlu perspektifte ele alan çalışmaya henüz rastlanmamıştır. Literatürdeki bu eksikliği gidermeye yönelik olarak bu araştırmanın amacı değişen madde fonksiyonu ve eşitleme arasındaki ilişkiyi çok boyutlu perspektifte ortaya koymaktır. Bu ilişkiyi doğru ve açık bir şekilde ortaya koyabilmek için eşitlemenin popülasyon değişmezliği özelliği araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan veriler basit yapılı-çok boyutlu madde tepki kuramına uygun olacak şekilde üretilmiştir. Çalışmada dört farklı eşitleme yöntemi kullanılmıştır: basit yapılı-çok boyutlu madde tepki kuramı gözlenen puan, tek boyutlu madde tepki kuramı gözlenen puan, tek boyutlu madde tepki kuramı gerçek puan ve eşit yüzdelikli eşitleme. Çalışmada kullanılan eşitleme yöntemlerinin performansları çeşitli simülasyon koşulları altında (formlar arası farklılaşan değişen madde fonksiyonu, boyutlar arası korelasyon, formlar arası grup yetenek ortalamaları farkı) popülasyon değişmezlik sonuçlarına göre karşılaştırılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre değişen madde fonksiyonu ve eşitleme arasındaki ilişkiyi en doğru şekilde yansıtan yöntem 0.5 korelasyon koşulu için çok boyutlu eşitleme yöntemidir. 0.8 ve 0.95 korelasyon koşullarında ise, eşit yüzdelikli eşitleme yönteminin düşük frekanslı puanlarda verdiği sonuçlar dışında tüm yöntemler benzer sonuçlar vermektedir. Formlar arasındaki grup yetenek ortalaması farkının ise yöntemlerin popülasyon değişmezlik sonuçları üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Differential item functioning (DIF) and test equating are two important subjects for fairness in reported test scores. However, they have been treated separately in the psychometric literature. Hence, studies investigating the relationship between DIF and equating are quite rare. Moreover, there is no study addressing this relationship in multidimensional perspective, yet. The purpose of this study is to reveal the relationship between DIF and equating in multidimensional perspective, and contribute to the literature. In order to reveal this relationship accurately and clearly, population invariance of equating was investigated. The data used in the study were generated in accordance with the simple structure multidimensional item response theory (SS-MIRT) model. Four different equating methods were used in the study: simple structure-multidimensional item response theory observed score, unidimensional item response theory observed score, unidimensional item response theory true score and equipercentile equating. The performances of the equating methods were compared according to their population invariance under various simulation conditions (differential form DIF, correlation between dimensions, group mean ability differences between two forms). According to the results, the method that most accurately reflects the relationship between DIF and equating is the multidimensional equating method for the 0.5 correlation condition. On the other hand, under 0.8 and 0.95 correlation conditions, all methods give similar results except the results of equipercentile equating method at scores with low frequencies. Also, group mean ability difference between two forms has no effect on the population invariance of the methods.