Nullipar gebelere sağlık inanç modeli doğrultusunda verilen mobil eğitimin normal doğum eğilimine etkisi
The effect of mobile education given to based on health belief model on normal delivery tendency in nulliparous pregnant women
  1. Tez No: 657000
  2. Yazar: EMİNE AKÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM AKSOY DERYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Bu araştırma gebelerin normal doğuma ilişkin inanç ve eğilimlerini değerlendiren bir ölçek geliştirmek ve nullipar gebelere sağlık inanç modeli doğrultusunda verilen mobil eğitimin normal doğum eğilimine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırmanın verileri Kasım 2019 - Kasım 2020 tarihleri arasında Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Kadın Doğum Polikliniklerine başvuran gebelerden elde edildi. İki aşamada gerçekleştirilen araştırmanın birinci aşaması metodolojik, ikinci aşaması ise ön test-son test kontrol gruplu deneme modeli olarak gerçekleştirildi. Birinci aşamada toplam 737 gebe ile“Normal Doğuma İnanç Ölçeği (NDİÖ)”geliştirildi. Araştırmanın ikinci aşamasında deney grubundaki gebelere 15 gün boyunca normal doğuma yönelik sağlık inanç modeli doğrultusunda mobil eğitim verildi. Araştırmanın verileri“Gebe Tanıtım Formu”ve“NDİÖ”kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, geçerlik ve güvenirlik analizleri, ki kare testi ile bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi kullanıldı. Bulgular: 24 madde ve 6 alt boyuttan oluşan NDİÖ'nün gravida ve doğum şekline bakılmaksızın tüm gebelerde kullanılabilen güvenilir bir ölçüm aracı olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to develop a scale that evaluates the beliefs and tendencies of pregnant women regarding normal delivery and to evaluate the effect of mobile education given to based on health belief model (HBM) on normal delivery tendency in nulliparous pregnant women. Material and Method: The data of the study were obtained from pregnant women applied to Malatya Training Research Hospital Maternity and Children's Hospital between November 2019 - November 2020. The first stage of the study, which was carried out in two stages, was carried out as a methodological, and the second stage as a pretest-posttest control group experimental model. In the first stageThe Belief Scale for Normal Delivery (BSND) was developed with 737 pregnant women. Mobile education was given to based on the HBM regarding normal delivery for pregnant women in the experimental group the second stage of the study for 15 days. The data of the study were collected using“Pregnancy Introduction Form”and“BSND”. Descriptive statistics, validity and reliability analysis, chi-square test, t test in dependent and independent groups were used in the analysis of the data. Results: BSND that consists of 24 items and 6 sub-dimensions, it is a reliable measurement tool that can be used in all pregnant women, regardless of the type of delivery with gravida.