Türkiye Coroebini (Coleoptera: Bud pestiade agrilinae) türleri üzerinde sistematik araştırmalar
- Tez No: 65703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ill ÖZET TÜRKİYE COROEBIMI (COLEOPTERA : BUPRESTIDAE : AGRILINAE) TÜRLERİ ÜZERİNDE SİSTEMATİK ARAŞTIRMALAR KEPEKÇI, Ferruh Yüksek Lisans Tezi, Bitki Koruma Bölümü Tez Danışmanı; Doç. Dr. Serdar TEZCAN Haziran 1997, 58 sayfa 1995 - 1997 Yıllarında E.Ü. Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümünde yürütülen bu çalışmayla Türkiye'de bulunan Coroebini (Coleoptera: Buprestidae: Agrilinae) tribusuna bağlı türler ve bunların yayılışları ile toplandığı bitkilerin saptanması amaçlanmış olup, gerek doğrudan toplanan ve gerekse müzede bulunan örnekler incelenerek değerlendirilmiştir.Yapılan çalışmalar sonucunda 3 cinse bağlı toplam 18 tür saptanmıştır. Bunlar Coroebus elatus ( Fabricius,1787), C....rubi (Linne, 1767), C. f lorenti.D..ys (Herbs t, 180.1), C....maçuli.fex Abeille, 1897, C...oex.t.zeni. Ganglbauer, 1886,.N.ala.D..d^ (Lucas, 1846), Meiiboeys aer..f..tys (Mulsant & Rey, 1863), M_..heydexii Abeille, 1897, M..rei11eri Semenov, 1889, M....robustus (Küster, 1852), M.episcopalis ( Mannerheim 1837), M... adlbaueri Niehuis,1989, M.^M®Abyst.İDJJ.s (Olivier, 1790), M. violaceus (Kiesenwetter,1857), M.parvulus (Küster, 1852), M.. graminis (Panzer, 1789) M.angoranus Obenberger, 1935 ve M... s tan eki. Obenberger, 1935 'dır. Bunlardan M...a8.ra.tys ve M. Reitteri. Türkiye faunası için yeni kayıt niteliğindedir. M.angoranus ve M.staneki ise endemik türlerdir. Çalışmada materyali sağlanamayan türlerden C, florentinus, Ç. macu1ifer, C.pertzeni, M.graminis, M....angoranus ve M.staneki teşhis anahtarlarına yerleştirilememiş olup, diğer türler anahtarlarda yer almıştır. İncelenen türlerin sinonimleri, morfolojik karakterleri, yayılışları ve üzerinden toplandığı bitkiler ele alınarak önceki literatürün ışığında tartışılmıştır. Çalışma sonucunda Türkiye'de en yaygın türlerin C.e1atus, C.rubi, M..amethystinus ve M.violaceus olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT SYSTEMATICAL STUDIES ON THE TRIBÜS OF COROEBINI (COLEOPTERA: BU PRESTİ DAE) OF TURKEY KEPEKCI, Ferruh Master in Plant Protection Department Supervisor : Doç. Dr» Serdar TEZCAN JUNE,1997, 58 pages This study was carried out at the Department of Entomology, Faculty of Agriculture, University of Ege during the years of 1995- 1997, Clarification of the species of CoxQefeys, Na.laD.da and M©iJ..boeuş and their distributions and the plants on which the specimens were collected was aimed at. As a result of the this study, 18 species belonging to the 3 genera have been found out. These are Cgrgebus elatus (Fabricius, 1787), C. rubi (Linne, 1767), C. fI..QX.©D..£inys (lîerbst, 1801),.Q.-_IB..açMİ.lİf.r. Abeille, 1897, C..ojBrt_z_8ni. Ganglbauer, 1886, Na landa.iulMdicgliis (Lucas, 1846), Meliboeus aeratus (Mulsant & Rey, 1863), Mjie_/_deni Abeille, 1897, li....rei.tte.ri. Semenov, 1889, M.x.Q.bustus (Küster,1852), M....e p i s c o.pa 1 i s ( M a n n e r h e i m, 1837), M......a.d lbayer i Niehuis, 1989, R..amQthysti_DUS (Olivier, 1790), M. violaceus (Kiesen wetter, 1857), M....,p.a..ry..yl..ys ( K ü s t e r, 1 8 5 2 ), M........gra minis (Panzer, 1789) M... a.n.gpxa.njjş Obenberger, 1935 and M..-s.t..a.neki. 0 be rı be r ge r, 1935. Two of them namely, M".aer..a.tus and M_....re.tt.te..r.i have been shown as new records for Turkish fauna. Two of them namely, M...a..n.g..ox.a.n_us and Mjt.sta.nek.! are endemic. The material of the following species have not been found: C....f.l.ore.o.t.i..n.ys, C. macu_l.if e r, C... oertzeni., M..5...g.r.a.m..i.Qİ.ş,.M....ang.o.r.a.n.ys and f!l..-s.t.a.ne k.i » Related keys to the genera and species of Coroebini have been given. Their synonyms, general characteristics, distributions and the plants on which the specimens were collected have also been given. As a result of that study, C_.ei.at. us, C... rubi., Miamethystinus and M. violaceus have been found as the most abundant species.