Güncel sanatta iğrenme kavramının varoluşçu felsefe bağlamında incelenmesi
Analysing the concept of disgust in contemporary art in the context of existentialist philosophy
- Tez No: 657059
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET KESER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Araştırmanın amacı, varoluşçu felsefe çerçevesinde güncel sanatta iğrenme içerikli çalışmalara yönelmenin nedenlerini sorgulamaktır. Bu amaç doğrultusunda iğrenme kavramının ne olduğu, neden sanata dâhil edildiği, estetik bir değer olarak anlamı, ilişkide olduğu diğer kavramların neler olduğu ve sanatta ne şekillerde görünür kılındığı gibi konulara açıklık getirilmeye çalışılır. Son yıllarda yaygınlaşan iğrenme içerikli sanat çalışmalarında bedenin ve bedensel atıkların malzeme olarak kullanımının büyük rol oynadığı gözlenir. Varoluşçu felsefenin de insan odaklı olması nedeniyle iğrenme kavramı çok geniş bir yelpazede inceleme imkânı sunar. Bu sebeple araştırma, beden kavramı etrafında şekillendirilir. Ancak bu sanat tarihsel bir şekillendirmeden ziyade iğrenme kavramının sanatsal algıda yarattığı değişimin incelenmesidir. Araştırma yöntemi psikoloji temelli bir kavramın aynı zamanda felsefi ve sanat tarihsel sorgulanmasını içerir. Betimsel bir çalışma olarak planlanıp disiplinlerarası araştırma modeli kullanılarak kavramın farklı disiplinlerce nasıl ele alındığı incelenir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to question the reasons for tending towards disgust works in contemporary art within the framework of existential philosophy. In line with this purpose, it is tried to clarify the issues such as what the concept of disgust is, why it is included in art, its meaning as an aesthetic value, what other concepts it is associated with and how it is made visible in art. In recent years, it is observed that the use of body and bodily waste as materials plays a major role in disgust works of art. Since the existentialist philosophy is also human-oriented, the concept of disgust offers a wide range of studies. For this reason, the research is shaped around the concept of body. However, this is the study of the change created by the concept of disgust in artistic perception rather than an art historical configuration. The research method includes the philosophical and artistic historical questioning of a concept based on psychology. It is planned as a descriptive study and using an interdisciplinary research model to examine how the concept is handled by different disciplines.