Prematüre bebeklerde mikroalbüminüri ile erken neonatal sepsis, solunum sıkıntısı sendromu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between microalbuminuria and early neonatal sepsis, respiratory distress syndrome in preterm infants
- Tez No: 657160
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN TARCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Erken neonatal sepsis ve solunum sıkıntısı sendromu, erken doğan bebeklerde yaşamın ilk günlerinde neonatal mortaliteye yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı, premature bebeklerde spot idrar albümin/kreatinin oranının erken neonatal sepsis ve solunum sıkıntısı sendromunun erken tanı göstergesi olup olmadığını belirlemektir. Gereç ve Yöntemler: Gebeliğin 34. haftasından erken doğan 126 prematüre bebek prospektif olarak incelenmiştir. Bu çalışmada yaşamın birinci, üçüncü ve yedinci gününde serum albümin, kreatinin, C-reaktif protein (CRP) ve spot idrar albümin/kreatinin oranlarını değerlendirdik. Ayrıca, bu parametrelerin erken doğan bebeklerde yaşamın ilk günlerinde, erken neonatal sepsis ve solunum sıkıntısı sendromu ile ilişkisini araştırdık. Bulgular: Yaşamın ilk ve yedinci gününde spot idrar albümin/kreatinin oranı ile erken neonatal sepsis grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p=0.01). Solunum sıkıntısı sendromu grubunda idrar albümin/kreatinin oranları istatistiksel olarak anlamlı değildi. Serum albumin konsantrasyonları ve spot idrar albümin/kreatinin oranı yaşamın ilk günlerinde korelasyon göstermemiştir. Ayrıca yaşamın ilk günlerinde gebelik yaşı, doğum ağırlığı ile spot idrar albümin/kreatinin oranı arasında ilişki yoktu. Sonuç: Bulgularımız, doğum sonrası erken dönemde spot idrar albümin/kreatinin oranının premature bebeklerde erken neonatal sepsisi tanımlayabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Early neonatal sepsis and respiratory distress syndrome lead to neonatal mortality in preterm infants during the first days of life. The objectives of this study were to identify whether spot urine albumin/creatinine ratio is an early diagnostic indicator of early neonatal sepsis and respiratory distress syndrome in preterm infants. Material and Methods: This was a prospective longitudinal analysis of 126 preterm infants born at less than 34 weeks of gestation. In this study, we evaluated serum concentrations of albumin, creatinine, C-reactive protein (CRP) and spot urine albumin/creatinine ratio on the first, third and seventh day of life. We also investigated the association of these parameters with early neonatal sepsis and respiratory distress syndrome in preterm infants during the first days of life. Results: There was a statistically significant difference between spot urine albumin/creatinine ratio and early neonatal sepsis group in the first and seventh day of life (p=0.01). Urinary albumin/creatinine ratios were not statistically significant in the respiratory distress syndrome group. Serum albumin concentrations and spot urine albumin/creatinine ratio were not correlated during the first days of life. There was also no relationship between gestational age, birth weight and spot urine albumin/creatinine ratio during the first days of life. Conclusion: Our results suggest that spot urine albumin/creatinine ratio during the early postnatal period can identify early neonatal sepsis in preterm infants.