Bazı tiyenotiyofenlerin sentezi ve uygulamaları
Synthesis and applications of some thienothiophenes
  1. Tez No: 657159
  2. Yazar: İBRAHİM DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Karbon ayak izini azaltmak için nükleer olmayan yenilebilir kaynaklara yönelmek insanlığın en büyük görevleri arasındadır. Fosil yakıtların özellikle sanayileşmenin gelişmesinden sonra son yıllarda çevreyi yüksek oranda kirlettiği ve buna bağlı olarak küresel ısınmadaki başrolünden dolayı, yerini daha temiz ve güvenilir kaynaklara bırakması gerekmektedir. Bu noktada nükleer olmayan yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi bir kez daha ortaya çıkar. Dünyanın güneş kemeri olarak adlandırılan ekvator düzleminde bulunan ülkelerin solar hücre çalışmaları son yıllarda hızlanmıştır. Ticari olarak satılan silisyum temelli güneş panelleri yerine metal içermeyen, ucuz, işlenebilirliği yüksek, organik solar hücre sınıfı bulunmuştur. Fulleren molekülünün son yıllarda ortaya çıkan dezavantajlarını kapatmak için tasarlanan fulleren içermeyen solar hücre akseptör sınıfı gelecek vaat eden çalışmalar arasındadır.
Özet (Çeviri)
Face to non-nuclear renewable resources to reduce the carbon footprint is one of humanity's greatest duties. Fossil fuels, especially after the development of industrialization, have to leave the place to cleaner and more reliable resources due to the high pollution of the environment in recent years and the leading role of global warming. At this point, the importance of non-nuclear renewable energy sources emerges once again. The solar cell studies, where countries located on the equatorial plane, which is called the solar belt of the world, have accelerated in recent years. Instead of commercially sold silicon-based solar panels, metal-free, inexpensive, highly workable organic solar cell class has emerged. Non-fullerene based solar cell acceptors designed to cover the disadvantages of the fullerene one and gives promising candidate molecules on the literature.