Tavşanlarda uygulanan glokom filtran cerrahisinde tirozin kinaz inhibitörü nintedanib kullanımının skar ve fibrozis gelişimi üzerine etkisinin mitomisin-C ile karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation of the effect of tyrosine kinase inhibitor nintedanib application on scar and fibrosis formation with mitomycin-C after experimental glaucoma filtran surgery in rabbits
- Tez No: 657246
- Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tavşanlarda UygulananDeneysel Glokom Filtran Cerrahisi Sonrası Tirozin Kinaz İnhibitörü Nintedanib Uygulamasının Skar ve Fibrozis Oluşumu Üzerine Etkisinin Mitomisin-Cile Karşılaştırmalı Olarak İncelenmesi Amaç:Göz içi basıncı medikal tedavi ile kontrol altına alınamayan glokom olgularında yapılan glokom filtran cerrahisi sonrası başarı şansını azaltan postoperatif skar gelişimini önlemek amacı ile multipl tirozin kinaz inhibitörü Nintedanib'in glokom filtran cerrahisinde yara yerinde skar oluşumu üzerine etkilerinin Mitomisin-C (MMC) tedavisiyle karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlandı. Method:24 adet tavşan Sham ,Nindetanib ve MMC olmak üzere 3 gruba ayrıldı ve sağ gözlerine trabekülektomi cerrahisi uygulandı. Kontrol grubuna işlem uygulanmayan sol gözler alındı.Nintedanibin etkin doz bulunması için öncesinde in vitro fibroblast hücre kültürü yapıldı. Cerrahi sırasında yara yerine Nintedanib 1µM(mikromolar), MMC 0.2 mg/ml emdirilmiş sponge 3 dk uygulandı ve Sham grubuna ise hiçbir antimetabolit tedavi uygulanmadı. Cerrahi öncesi ve sonrası 28 gün boyunca gözlerin intraoküler basınçları(GİB)ölçüldü, postoperatif komplikasyonlar,blebteki morfolojik değişiklikler ve bleb fonksiyonu Indiana Bleb Appearance Grading Scale (IBAGS) skorlama sistemine göre değerlendirildi. 28. günde tavşanların opere edilen gözleri enüklee edildi. Histolojik parametrelerde konjonktival epitelyum morfolojisi ve subkonjonktival inflamasyonu ve fibroblast proliferasyonunu değerlendirmek için Hematoksilen&Eozin(H&E) boyaması yapılırken, kollajen yoğunluğunu göstermek için Masson trikrom (MT) boyamaları yapıldı.MMP-2 (matrix metalloproteinase-2), TGF-(Transforming growth factor beta) ve -SMA (alpha-smooth muscle actin) immünohistokimyasal analiz yöntemiyle incelendi. Sonuçlar:Nintedanib'in cerrahide iyi tolere edilebilir bir ajan olduğu ,herhangi bir yan etkisinin olmadığı ve subkonjonktival fibrozisi azalttığı görüldü. Göz içi basınçlarında postop 1.günde üç grupta da belirgin düşme izlenmiş olup, Nindetanib grubunda postoperatif GİB değerleri tüm deney süresi boyunca diğer gruplara göre anlamlı olarak daha ve preoperatif değerlere ulaşmamıştır(p0.05).Subkonjonktival fibrozis en fazla Sham grubunda, en az ise nintedanib grubunda izlendi. MMC grubundada fibrozisin sham grubuna göre azaldığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Comparative Investigation of The Effect of Tyrosine Kinase Inhibitor Nintedanib Application on Scar and Fibrosis Formation with Mitomycin-C After Experimental Glaucoma Filtran Surgery in Rabbits Goal:In order to prevent postoperative scar development which reduces the chance of success after glaucoma filtrant surgery in glaucoma patients whose intraocular pressure cannot be controlled by medical treatment, it was aimed to compare the effects of multiple tyrosine kinase inhibitor Nintedanib on scar formation in glaucoma filtrate surgery with Mitomycin-C treatment. Method:24 rabbits were divided into 3 groups as Sham Nindetanib and MMC and trabeculectomy surgery was performed on their right eyes.Left eyes that were not treated in the control group were taken.Before finding an effective dose of nintedanib In vitro fibroblast cell culture was performed. During surgery Nintedanib 1µM(micromolar), MMC 0.2 mg /ml soaked sponge was applied to the wound site for 3 minutes and no antimetabolite treatment was applied to the Sham group.Intraocular pressures of the eyes were measured for 28 days before and after surgery, postoperative complications, morphological changes in blebs and bleb function were evaluated according to Indiana Bleb Appearance Grading Scale (IBAGS) scoring system.The operated eyes of the rabbits were enucleated on the 28th day.While performing Hematoxylin&Eosin(H&E) staining to evaluate conjunctival epithelium morphology and subconjunctival inflammation and fibroblast proliferation in histological parametersMasson trichrome(MT) staining was done to show the collagen density.MMP-2 (matrix metalloproteinase-2) TGF-β (Transforming Growth Factor) and -SMA (alpha-smooth muscle actin) were analyzed by immunohistochemical analysis method. Results:It was observed that nintedanib is a well tolerated agent in surgery, has no side effects and reduces subconjunctival fibrosis.Intraocular pressures were significantly decreased in all three groups on the first postoperative day and the postoperative intraocular pressure values in the Nindetanib group were significantly lower than the other groups during the entire experiment period and did not reach preoperative values.Bleb lifespan in sham, Nindetanib and MMC groups, respectively mean 6.75 ± 0.71 27.25 ± 0.87 and 19.00 ± 1.19the longest was Nintedanib, the shortest was observed in the Sham group(p=0.001) and the bleb life of the Sham group was significantly lower than that of Nintedanib(p=0.001).When looking at the fibroblast density, the lowest fibroblast count was in the control group with an average of 28.25 ± 6.01 and among the surgical groups with 73.76 ±10.40, the highest was observed in the Sham group with 45.95 ± 6.35 in the Nintedanib group(p0.05). Subconjunctival fibrosis was most common in the Sham group and the least in the nintedanib group.