Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinin sağlık okuryazarlığı düzeyleri ve bu durumun akılcı ilaç kullanımıyla olan ilişkisinin incelenmesi
Health literacy levels of Kocaeli̇ University students and an investigation of the relation of this situation with rational drug use
  1. Tez No: 657245
  2. Yazar: ESMA YAĞIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY MÜGE ALVUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı; Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinin sağlık okuryazarlığı düzeylerini ve akılcı ilaç kullanımı bilgi düzeylerini belirlemek ve sağlık okuryazarlığı düzeylerinin akılcı ilaç kullanımı düzeyleriyle olan ilişkisini incelemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Tasarım tipi kesitsel-analitik olan araştırmanın evreni, çalışmanın yapıldığı 2019-2020 eğitim öğretim yılında Kocaeli Üniversitesi'nde okumakta olan üniversite öğrencilerinden oluşmaktadır. Örneklem büyüklüğü hesaplamasında daha önce yapılan bir çalışmanın verileri kullanılarak minimum 500 kişiye ulaşılması hedeflendi ve araştırmaya dâhil olma kriterlerini taşıyan 684 kişi araştırmanın örneklemini oluşturdu. Veri toplama araçları olarak; katılımcıların demografik ve sosyoekonomik özellikleri ile mevcut sağlık durumunun sorgulandığı kısa anket formu, Avrupa Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği Türkiye Uyarlaması (ASOY-TR 47) ve Akılcı İlaç Kullanımı Ölçeği(AİKÖ) online anket yöntemiyle uygulandı. Çalışma onamı anket metninin önünde yer alan yazılı onam ile alındı. Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirmesinde Statistical Package for the Social Sciences 18 paket programı kullanıldı. Pearson ki kare, Mann Whitney-U ve One sample T-Test istatistiksel testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is; to determine the health literacy levels of Kocaeli University students and their knowledge of rational drug use and to examine the relationship between their health literacy levels and their level of rational drug use. MATERIALS AND METHODS: The universe of the research, whose design type is cross-sectional-analytical, consists of university students studying at Kocaeli University in the 2019-2020 academic year when the study was conducted. In calculating the sample size, it was aimed to reach a minimum of 500 people by using the data of a previous study, and 684 people who met the inclusion criteria were constituted the sample of the study. As data collection tools; short questionnaire that queried the current health status and demographic and socioeconomic characteristics of the participants, the European Health Literacy Scale Turkey Adaptation and Rational Drug Use Scale was applied to the online survey method. Study consent was obtained with the written consent given in front of the text of the questionnaire. Statistical Package for the Social Sciences 18 package program was used to evaluate the data obtained from the study. Pearson chi-square, Mann Whitney-U and One sample T-Test statistical tests were used.