2011 Van depremi sonrası kent parklarının süs bitkileri bakımından değerlendirilmesi
Assessment of city parks in terms of ornamental plants following the 2011 Van earthquake
- Tez No: 657250
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Medeni yaşamın başlama noktası olarak kabul görülen şehir parkları insanların bir arada yaşama arzusu ve sosyalleşme isteklerinin sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Varoluştan günümüze kadar değişim geçiren kentler insanların yaşam biçimi ve yaşamlarının devamı için şekillenmiştir. Dünya nüfusunun her geçen gün arttığı ve beraberinde çarpık kentleşmenin de arttığı olumsuz etkiler sonucunda şehir parklarının önemi artmakta ve bu alanda çalışmalar hız kazanmaktadır. Parklar kuşkusuz bir şehirde mutluluğun, refahın ve sosyalleşmenin vazgeçilmez unsurları haline gelmiştir. Şehir parklarında yapılan gözlemler sonucunda her yaşta bireyin rahatlıkla zaman geçireceği ve günün stresini atabilecekleri materyallerle donatıldığını söylemek mümkün. Bireylerin birçok yönden gelişimine olanak sağlayan parklar sosyal yaşamında inşasında büyük rol oynamaktadır. İnsanların doğal yaşam alanlarına ulaşma çabası; şehre uzaklık, vakit bulamamak, iklim ve yer şekillerinin elverişli olmaması ve maddi zorluklar nedeniyle imkansız duruma düşmektedir. Böyle bir sonuç kent parklarının önemini ve var olmasını ortaya koymaktadır. Van şehir merkezinde bulunan parkların 2011 depremi öncesi ve sonrası değerlendirilmesine de yer verilen çalışmamızda yeni tasarım ürünümüz olacak yenilebilir meyve ve sebze kullanımında ziyaretçilere anket yoluyla sorulmuştur. Anket sonuçlarının analizleri yapılmış ve istekleri aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
City parks are considered as the starting points of civic life and the term“city parks”have emerged as a result of commune life and socialization desires of the people. Cities have passed through changes since their foundation and shaped around lifestyles and sustainability of life of dwellers. Together with ever-increasing world populations, negative outcomes of urban sprawl have raised the significance of city parks and accelerated the Works on this issue. Parks are essential components of happiness, welfare and socialization of people in a city. It is possible state based on observations made in city parks that they were donated with materials allowing visitors of all ages to spend time conveniently and to relieve the daily stress. Parks allow individuals to develop themselves in various aspects and play a great role in social life building. Human efforts to reach natural habitats are getting impossible because of being far away from the city, not able to get around to, unavailable climate and topography and financial insufficiencies. Such cases then put forth the significance of city parks and their existence. In this thesis, city parks in city center of Van province were assessed before and after 2011 Van earthquake and potential use of edible fruits and vegetables in city parks, which will be a new design, was surveyed through the questionnaires with visitors. Survey results were analyzed and visitor demands were conveyed.