Yusuf el-Karadâvî'nin Fıkhü'z-Zekât isimli eseri bağlamında güncel zekât problemleri
Actual zakat problems in the context of Yusuf al Qaradawi's Fiqh az Zakat
- Tez No: 657249
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Yusuf el-Karadâvî'nin zekât alanında sistematik olarak yazılmış Fıkhü'z-Zekât isimli eseri çerçevesinde âlimler arasında yoğun tartışma konusu olan güncel zekât problemlerinden bir kısmı ele alınmıştır. Çalışmamız bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezimizin amacı, konusu ve yöntemi anlatılmıştır. Birinci bölümde Yusuf el-Karadâvî'nin hayatı ve eserleri hakkında kısaca bilgi verilmiştir. İkinci bölümde zekâtın kavramsal çerçevesi, Kur'an ve sünnetten delilleri, zekâtın bireysel ve sosyolojik boyutu, zekâtın kimlere farz olduğu, zekâtın geçerlilik şartları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise çalışmamızın temel hedefi olan güncel zekât meseleleri öncelikle fıkıh mezheplerinin görüşlerinden yola çıkılarak, günümüz fıkıhçılarının görüşlerine kısaca yer verilerek ele alınmıştır. Son olarak Karadâvî'nin meseleleri ele alış biçimi, tercih ettiği görüş ve bu asrın diliyle yapmış olduğu açıklamalar üzerinde önemle durulmuştur. Karadâvî bütün mezheplerin görüşlerine eşit mesafe ve fıkıh mirasımıza dikkat çeken özenli yaklaşımı ile bugün üzerinde tartışılan konulara bu çağın diliyle cevap aramaktadır. Güncel zekât meselelerine dair son olarak yaklaşımımızı yansıtacak kısa açıklamalarda bulunduk. Tezimizde araştırma ve incelemeler neticesinde güncel zekât meselelerinin toplumun her kesimince kabul edilebilecek çözümlerini Fıkhü'z-Zekât eserinde ilmi açıdan tespit etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
In the framework of Yusuf al-Qaradawi's work Fiqh Al-Zakat, written systematically in the field of Zakat, some of the current Zakat problems that are the subject of intense discussion among scholars have been discussed. Our study consists of an introduction and three parts. In the introduction section, the purpose, subject and method of our thesis are explained. In the first chapter, brief information is given about the life and works of Yusuf al-Qaradawi. In the second chapter, the conceptual framework of Zakat, the proofs of the Qur'an and Sunnah, the individual and sociological dimension of Zakat, to whom zakat is obligatory, the conditions of validity of Zakat were discussed. In the third part, the current issues of zakat, which is the main goal of our study, are firstly addressed, based on the views of fiqh sects, by briefly including the views of today's fiqh scholars. Finally, the way Karadavi handled the issues, his preferred opinion and his statements in the language of this century were emphasized. Karadavi seeks answers to the issues discussed today in the language of this era with equal distance from the views of all sects and a careful approach that draws attention to our Fiqh heritage. Finally, we made brief statements reflecting our approach to current Zakat issues. As a result of research and research in our dissertation, we tried to determine the solutions of current Zakat issues that can be accepted by all segments of society from a scientific point of view from the work of Fiqh'z-Zakat.