Çocuklarda kan alma işlemi sırasında uygulanan üç farklı yöntemin ağrı düzeyi ve ebeveyn memnuniyetine etkisi
The effect of three different methods applied to the pain level and parent satisfaction during blood collection in children
  1. Tez No: 657286
  2. Yazar: SEDA DAVAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM KÜRTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma 5-10 yaş aralığındaki çocuklara kan alma işlemi sırasında uygulanacak olan üç farklı yöntemin (buzzy aygıtı, dijital oyun oynama ve çizgi film izletme) çocuklardaki ağrı yönetimine ve ebeveyn memnuniyetine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Birimi'nde Kasım-2018-2019 tarihleri arasında Kan Alma birimine gelen 5-10 yaş grubu çocuklar; örneklemini ise belirtilen tarihlerde Kan Alma Birimi'ne başvuran ve araştırma grubu seçim kriterlerini karşılayan çocuklar oluşturmakta olup; örneklemini 30 kontrol (rutin kan alma), 30 girişim I (buzzy ), 30 girişim II (dijital oyun), 30 girişim III (çizgi film) olmak üzere toplam 120 çocuk oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında“Çocuk ve Ebeveyni Tanılama Veri Formu”, Wong Baker Yüzler Ağrı Ölçeği, Çocuk Korku Ölçeği, PedsQL Sağlık Bakımı Ebeveyn Memnuniyet Ölçeği, Buzzy Aygıtı ve Huaweı MediaPad T3 (Dijital Oyun oynama ve Çizgi film izleme) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of three different methods (buzzy device, playing digital games and watching cartoons) on pain management and parental satisfaction in children between the ages of 5-10. The population of the study was 5-10 years old children who came to the Blood Collection Unit in Zonguldak Maternity and Pediatrics Hospital Unit between November-2018-2019; The sample consists of children who apply to the Blood Collection Unit on the specified dates and meet the selection criteria of the research group; The sample consists of 120 children, 30 control (routine blood collection), 30 intervention I (buzzy), 30 intervention II (digital game), 30 intervention III (cartoon). In the collection of data,“Child and Parent Identification Data Form”, Wong Baker Faces Pain Scale, Child Fear Scale, PedsQL Healthcare Parental Satisfaction Scale, Buzzy Device and Huaweı MediaPad T3 (Playing Digital Games and Watching Cartoons) were used.