Evli kadın akademisyenlerin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumlarının evlilik uyumları ile ilişkisi: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi örneği
The relation between married female academics attitudes towards gender roles and their marital compatibility: Çanakkale Onsekiz Mart University
  1. Tez No: 657336
  2. Yazar: YASEMİN ÖZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF ULUOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sosyoloji, Education and Training, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı, evli kadın akademisyenlerin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumlarının evlilikte uyumları ile ilişkisinin incelenmesidir. İlişkisel tarama modeline uygun olarak düzenlenen araştırmada, evli bireylerin evlilik uyumları ve toplumsal cinsiyet rolleri tutumları arasında ilişki var mıdır sorusuna cevap aranmıştır. Ayrıca sosyo-demografik değişkenlerin evlilik uyumu ile ilişkisinin ele alınacağı bu çalışma kapsamında örneklemimiz Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde çalışan kadın akademik personel arasından evliliği 1 ile 29 yıl arasındaki 97 gönüllü bireylerden oluşmaktadır (N=97). Katılımcılara bilgi formu, Evlilikte Uyum Ölçeği, Toplumsal Cinsiyet Rollerine İlişkin Tutum Ölçeğini içeren soru kağıdı uygulanmıştır. Kullanılan ölçme aracıyla elde edilen veriler, alt amaçlara uygun istatistiksel tekniklerle analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS for Windows 21.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) kullanılmıştır. Evlilikte uyum puanı katılımcıların sosyo-demografik özelliğine göre, farklılaşıp farklılaşmadığı iki gruptan oluşan bağımsız gruplarda t-testi, ikiden fazla grupta tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak incelenmiştir. Araştırmaya katılan evli kadın akademisyenlerin %40.2'si 39 kişi Sosyal Bilimler, %24.7'i 24 kişi Sağlık Bilimleri, %19 19 kişi Fen Bilimleri ve %15' i 15 kişi Eğitim Bilimleri alanında olduğu görülmektedir. Evlilik yılı 1 yılını doldurmuş ile 29 yıl arasında değişen evli kadın akademisyenlerin yaşı incelendiğinde“25-55 yaş”aralığını izlediği ve yaş ortalamasının 39 olduğu görülmektedir. Eşlerin yaşı kapsamında değerlendirildiğinde 26 ve 65 yaş aralığında değişmektedir. Katılımcıların gelir durumu ise 5000 ve 20000 arasında bir gelire sahip olduğu görülmektedir. Analiz sonuçlarına göre; erkek cinsiyet rollerine eleştirel tutuma sahip olan kadın akademisyenlerin evlilikte uyum puanın daha yüksek olduğu, geleneksel erkek rollerine karşı eleştirel tutuma sahip olmayan evli kadın akademisyenlerin evlilikte uyum puanı daha düşük olduğu ve erkek cinsiyet rollerine eleştirel tutum puanı artıkça evlilikte uyum puanı artmaktadır. Geleneksel cinsiyet rollerine ilişkin eleştirel tutum puanı arttıkça akademisyen kadınların evlilikte uyum puanlarının arttığı saptanmıştır. Bulgular literatürle ilişkilendirilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research to survey the marital compatibility of female married academicians and the attitude towards gender roles and the relationship between them. There search which is compatible with relational scanning model, aims to answer the question of whether there is a relationship between the marital compatibility of married individuals and their attitude towards gender roles. It also aims to search whether some socio-demographic characteristics are relational to marital compatibility. The sample consists of 97 female volunteer individuals working at Çanakkale Onsekiz Mart University as academic staff and the marriages length differ from 1 year to 29 years. The participants have been applied information form, Marital Compatibility Scale and Attitude Towards Gender Roles Scale. The data that has been acquired via Surveying has been analyzed with statistical techniques that is suitable for subgoals. The data has been analyzed by using SPSS for Windows 21.0 program. When evaluating the data, descriptive statistical methods (number, percentage, average, standard deviations) have been used. Of the married female academician participants, 40. 2% 39 people are in Social sciences, % 24.7 24 people are in Health Sciences, 19% 19 people are in Physical Sciences and 15% people are in Educational Sciences. Married female academicians, whose marriage length are between 1 year and 29 years, are between the ages, 25 and 55. The age average is 39. Their spouses ages are between 26 and 65. The income of participants is between 5.000 and 20.000. It's established that the marital compatibility point raises when male gender role and traditional gender role attitude point raises. The findings are discussed in relation with the literature.