Farklı tuz dozlarının (NaCl) ekmeklik buğday çeşitlerinde (Triticum aestivum L.) bazı büyüme parametreleri ve fizyolojik özellikler üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of different salt doses (NaCl) on some growth parameters and physiological properties in bread wheat varieties (Triticum aestivum L.)
- Tez No: 657338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, buğday (Triticum aestivum L.) çeşitlerinde farklı tuz (NaCl) dozlarının (0 Mm, 150 mM ve 300 Mm) uygulamalarının bazı büyüme parametreleri ve fizyolojik değişiklikler üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Deneme tesadüf parselleri deneme desenine gore 4 tekerrürlü olarak kontrollü şartlarda iklim odasında yürütülmüştür. Çalışmada buğday bitkisinin kök uzunluğu, gövde uzunluğu, kök yaş ağırlığı, gövde yaş ağırlığı, kök kuru ağırlığı, gövde kuru ağırlığı, yaprak alanı, klorofil miktarı, bitki sıcaklığı, yaprak dokularında iyon sızıntısı, lipid peroksidasyon düzeyi (MDA), yaprak dokularında bağıl su içeriği ve membran dayanıklılık indeksi gibi özellikler incelenmiştir. Araştırma sonucunda; tuz stresinin bitkinin kök ve gövde uzunluğunu, kök yaş ve kuru ağırlığını, gövde yaş ve kuru ağırlığını, yaprak dokularında bağıl su içerğini, lipid peroksidasyon düzeyi (MDA), yaprak alan indeksini, klorofil oranını (SPAD) azaltığı bitki örtü sıcaklığı ve yaprak dokularında iyon sızıntısında ise artışlara neden olduğu belirlenmiştir. Artan tuz stresinin buğday bitkisinde verim ve kaliteyi belirleyen tüm parametreler üzerindeki etkisi olumsuz ve negatif yönde olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of different salt (NaCl) doses (0 Mm, 150 mM and 300 Mm) on some growth parameters and physiological changes in wheat (Triticum aestivum L.) cultivars. The experiment was conducted in a climate chamber under controlled conditions in 4 replications according to the randomized plot trial pattern. In the study, the root length, shoot length, root wet weight, shoot wet weight, root dry weight, shoot dry weight, leaf area, chlorophyll content, plant temperature, ion leakage in leaf tissues, lipid peroxidation level (MDA), relative water in leaf tissues properties such as content and membrane resistance index were investigated. As a result of the research; plant cover temperature where salt stress decreases root and shoot length, root wet and dry weight, shoot wet and dry weight, relative water content in leaf tissues, lipid peroxidation level (MDA), leaf area index, chlorophyll ratio (SPAD) and ion in leaf tissues. It was determined that it caused an increase in leakage. The effect of increased salt stress on all parameters determining yield and quality in wheat plant was negative and negative.