Çok partili hayata geçiş sürecinde Cumhuriyet Halk Partisi (1945-1950)
The Republican People's Party in the process of transition to multi-party life (1945-1950)
- Tez No: 657366
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜLMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarihi, Türk siyasî tarihinin ayrılmaz, önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Özellikle çok partili rejimin kurulduğu 1945-1950 yılları hem CHP tarihi hem de Türk demokrasi tarihi açısından ayrı bir öneme sahiptir. Türkiye'de çok partili bir siyasal rejimin kurulması, II. Dünya Savaşı'nın sona erdiği 1945 yılı itibariyle yönetici kadronun öncelikli amaçlardan biri olmuştur. Geçmişten gelen dinamiklerin yanı sıra iç ve dış politik gelişmelerin etkisiyle yeni siyasî partiler politik yaşamda yerlerini almışlardır. Yine aynı süreçte iktidar partisi CHP, özellikle 1946 ve 1947 yıllarında gerçekleştirdiği kurultaylarda aldığı kararlarla, önceki yıllardaki politikalarını büyük ölçüde değiştirerek çok partili rejimle uyumlu politikalara yönelmiştir. 1948 ve 1949 yılları ise CHP'nin liberalleşme çabalarının devam ettiği ve bu doğrultuda yaşadığı değişimin etkisiyle, muhalefetin gelişme imkanı bulduğu bir dönemdir. Tüm bu gelişmelerin bir sonucu olarak; 1950 yılında gerçekleşen seçimlerse Türk demokrasi tarihinde bir dönüm noktası olmuş ve ilk kez CHP dışında bir parti iktidara gelebilmiştir. Çok partili rejime geçişin başarıya ulaştığı bu seçimlerle de artık Türk siyasî tarihinde yeni bir dönem başlamıştır.
Özet (Çeviri)
The history of the party of Turkish Republican has established the inseperable and most important period of the Turkish political history. Especially both of the years of 1945 and 1950's had an importance both CHP and History of the democratical period of the Turkey. Establishing a multi partial system in Turkey, has been an primary goal of the ruler staff during the Second World War. As well as the effect of dynamics which came from the internal and extarnal, new politicial parties has taken their place in political life. Also in the same period CHP; which has been the party that taken rulership, has directed to new adaptable political systems with new regime which has taken in 1946's and 1947's suitable policies during the congress that has been assembled in. As for that the years of 1946 and 1947, choices that has been taken in these years congress; they changed their policies that suits previous years and seek the policies that adaptable with the new regime. İn 1948's and 1949's years also were the period which CHP's continuation of liberalization efforts and also was a period of the having a chance of development for the opposition. As a result of all these improvement; the election of 1950's was a milestone of the history of the Turkish democracy and for the first time a political party instead of CHP has taken rule. This was a beginning of new period of the Turkish political history with the succession due to the election of multi partial system.