'Gazilik': Maluliyet sonrasında sosyal kimliği yeniden inşa etme süreci
'Gazilik': The process of reconstructing social identity after disability
- Tez No: 657432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN GEÇGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışma, gazi olan bireylerin maluliyet sonrasında nasıl bir sosyal kimlik inşasına girdiklerini, yaşamlarında ne gibi değişikliklerin olduğunu ve gündelik yaşamlarında ne gibi sorunlar yaşadıklarını araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda çalışmada, gazilerin maluliyet öncesinde ve maluliyet sonrasında yaşanan kimlik statüsündeki değişimlerine odaklanılmıştır. Aynı zamanda gaziliğin gaziler içinde ve sosyal çevre tarafından nasıl karşılandığını tespit etmek açısından nitel araştırma yöntemleri içinde fenomenolojik desene uygun şekilde ikili görüşme tekniği ile toplamda 24 gazi ile görüşülmüştür. Araştırmada öne çıkan bulgular arasında gazilik statüsünün devlet, birey ve toplum arasındaki tarihsel, kültürel ve sosyal etkileşimlerin ürünü olduğunu söyleyebilmekteyiz. Bireyin devlet sınırları içinde yaşamanın getirdiği 'borç' karşılığında 'gazilik statüsünü alan' bir konumda olduğu ayrıca devletin bireye göstermiş olduğu 'fedakârlık' karşılığında devlet 'gazilik statüsünü veren' kurum olarak karşımıza çıkmaktadır. Gaziler, yaralanmadan doğan organ ve uzuv yitimine karşı 'sağlık' alanında; fiziksel yaralanmanın yarattığı tahribat sonrasında ortaya çıkan travma sonucunda 'psikolojik' alanda; yeni yaşam şartlarının getirdiği statü değişikliği sonrasında 'sosyal' alanda; iş kaybına bağlı olarak 'ekonomik' alanda; eşinde ayrılma veya aileden uzaklaşma gibi 'ailevi' bağlamda sorunlar ile karşılaşabilmektedirler. Bireylerde yaşanılan tüm bu sorunlar ve bu sorunlara uyum çabaları bireylere yeni bir kimlik inşa sürecini zorunlu kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the social identity construction of veterans after disability, what kind of changes have occurred in their lives and what problems they experience in their daily lives. In this direction, the study focused on the changes in identity status of veterans before and after disability. At the same time, a total of 24 veterans were interviewed using the bilateral interview technique in accordance with the phenomenological pattern within the qualitative research methods in order to determine how the veteranship was welcomed by the veterans and the social environment. Among the prominent findings of the study, we can say that veteran status is the product of historical, cultural and social interactions between the state, individual and society. It appears that the individual is in a position to“receive the status of veteran”in return for the“debt”brought about by living within the boundaries of the state, and the state is the institution that gives the“veteran status”in return for the“sacrifice”the state has given to the individual. Veterans, in the“health”field against organ and limb loss arising from injury; In the“psychological”area as a result of the trauma that occurs after the damage caused by physical injury; In the“social”area after the status change brought about by the new living conditions; In the“economic”area due to job loss; They may encounter problems in the“family”context such as separation with their spouse or moving away from the family. All these problems experienced by individuals and their efforts to adapt to these problems necessitate the process of building a new identity for individuals.